Jõuludeaegne lauakatmine, imelised ideed

Jõulud terrassil

Jõuludel on lauakatmine iga aastaga saanud juurde uusi ja uusi põnevaid ideid.

Jõuludeaegseks lauakatmiseks on palju erinevaid võimalusi- lisades kaunistuseks oksi, käbisid, kuuseehteid (dekoratiivsed pallid) või miskit muud. Toome teieni ilusaid ja kauneid ideid, et saaksite leida endale meelepärase.

Kuidas valida laudlina?

Arvestage laual olevate esemetega. Kui nõud on kirjud, sobiks ühevärviline lina. Kui serviis on ühevärviline, võib laudlina olla ka mustriline, ühe- või mitmevärviline.

Serviisi valimine

Lauanõud peavad värvilt linaga sobima. Mustrilisele laudlinale sobivad ühevärvilised nõud, ühevärvilisele laudlinale mustrilised või värvilt kontrastsed nõud.

Sobivad laudlina ja lauanõude värvi- ja mustrikombinatsioonid näitavad head maitset.

Kui armastad põhjamaist käekirja! Lauakatmise juures võid kasutada hubase miljöö loomiseks linasest kangast laudlina, mille lohakad kortsud lisavad lauakatmisele juurde põhjamaist käekirja.

Anna pidulauale juurde kaunis ilme salvrätikute moel. Kasuta puuvillasest või linasest riidest salvrätikuid, mille juurde lisa mõni armas looduslik detail (kuuseoks, männioks või elupuu oks).

Meeleolu loomiseks kasuta laual küünlaid. Vali sobivas toonis küünlad, mis sobituks ülejäänud kaetud lauaga.

Kuldseid metallitoone saab tasakaalustada hallide või valgete toonidega. Lisa kuldsete detailide juurde ka pisut halli. Hall lisab kujundusele elegantsi ja kargust.

Kasuta laua dekoratsiooniks ka käbisid, need lisavad peolauale sooja ja piduliku tunde.

Matti Klenelli küünlahoidjate sari Nappula on kaasaegne tujulooja. Erinevad värvid ja suurused sobivad igaks sündmuseks – jõulumeeleolu loomiseks sobita meelepärane värvipaar või ühte tooni küünlahoidjad, erisuurustes küünlahoidjatega kõrvuti, et luua õdus atmosfäär.

Ilus keraamika muster annab võimaluse sobitada kokku erinevaid lauanõusid, luues pidulauale imelise terviku.

Pika karvaga lambanahad võid pidulistele panna jõululaua ümber istepinkidele, et külalistel oleks mõnus ja soe jõulusööki nautida. Samas lisab see lisaks küünlavalgusele juurde hubast jõulumeeleolu.

Laua katmine

Lauale asetatavad söömisriistad, kaetakse seest väljapoole. Klaasid asetatakse mõttelisest keskjoonest paremale. Salvrätid asetatakse lauale kaunilt, mugavalt ja hügieeniliselt volditult. Lisatakse lauakaunistused. Maitseained ja hambaorgid asetatakse kas laua keskele või suure laua puhul leivataldriku taha.

1- Salvrätik
2- Leivanuga
3- Leivataldrik
4- Nimekaart
5- Praenuga
6- Teelusikas
7- Supilusikas
8- Veeklaas
9- Veiniklaas (valge)
10- Veiniklaas (punane)
11- Magustoidu lusikas
12- Koogikahvel
13- Salatikahvel
14- Praekahvel
15- Tass ja alustass (tavaliselt
ei panda lauale enne magustoidu pakkumist)
16- Salati taldrik
17- Serveerimisvaagen
Kui armastad sinist!
Kui armastad musta ja punast kombineeri see valge tooniga, lisa juurde rohelist läbi kuuseokste või männiokste, et luua lauale maagiline jõulumiljöö.
Kui armastad tumedaid toone, kombineeri neid kuldsete detailidega, lisa juurde rohelisi kuuseoksi või männioksi.

"Rootsi laud" Kuidas erineb Rootsi laud klassikalisest pidulauast?

Rootsi lauda nimetatakse ka selvelauaks ehk siis iseteeninduslauaks. Lõuna-, hommiku- ja õhtusöögiks kaetud Rootsi selvelauda nimetatakse sageli ka buffeelauaks. Rootsi laud võimaldab luua peo õhkkonna, kus ollakse pidevalt liikumises. Piduroogasid ei serveerita pidulauda istuvatele pidulistele ette. Igaüks teenindab end ise. Rootsi lauas serveeritakse toidud ja asetatakse nõud ning söögiriistad ühele või mitmele lauale, mille ääres ei sööda. Rootsi lauda võib samamoodi kaunistada nagu seda tehakse klassikalise laua katmisel. Road serveeritakse laual suurtel vaagnatel või kaussides. Söömine kaetakse aga eraldi lauda. Rootsi laua menüüs võivad olla nii külmad kui kuumad eelroad, pearoad, vaheroad, järelroad, kuumad joogid, karastavad joogid, alkohoolsed joogid. Tavalisel pannakse lauale korraga välja kõik road ja joogid. Laudade juurde paigutatakse ka vastavad sööginõud ja -riistad, mille sööja ise valib vastavalt toidule.

Tekst/kujundus: Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta
Fotod: Erakogu

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist JÕULUD

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.