Muru rajamine ja hooldus

Muru rajamine ja hooldus

Ilus ja kauakestev muru saab alguse korralikult ettevalmistatud pinnasest. Vähem tähtis ei ole kvaliteetne muruseeme ja hilisem hooldus. Muru rajamisega väiksemale alale saab tõenäoliselt igaüks hakkama, aga kui on vaja muru rajada suurematele või keerukamatele aladele, siis võib palgata endale spetsialisti.

Muru rajamine

Pinnase ettevalmistus. Vastavalt pinnasele sõltuvad ka vajalikud mullatööd: maapinna ettevalmistus, vana taimestiku ja kivide eemaldamine, drenaazisüsteemi rajamine, uue mullaga katmine, tasandamine ja rullimine. Muruseemne külvamine. Murukülv ja rullimine.Muruseeme tuleb valida vastavalt muruala kasutusele ja looduslikele tingimustele. Muru võib külvata seemnest või paigaldada siirdemuruna. Suurel krundil ja maa-alal otsustatakse sagedamini seemnest külvamise kasuks, kuna selle rajamine tuleb soodsam. Muru kastmine.Värskelt külvatud muru kastmine, et kiirendada kasvu ja samas on tärkav muruoras ka väga põuakartlik.

Muru hooldus

Värske külvatud muru korral tuleks kuival perioodil ka ise muru kasta, et aidata kaasa muru kastmisele. Sellest, kas muru vajab kastmist saad aru siis kui torkad sõrme mulda ja tunned, kas muld on niiske või mitte. Kuna värskel murul on juurekarv veel algul nõrgalt arenenud ei saa juured väga sügavalt piisavalt vett kätte, seetõttu tuleks noort muru kasta mitu korda nädalas. Lisaks kuuluvad muru hoolduse alla: korrapärane niitmine, väetamine ja vajadusel ka umbrohutõrje.

Millist muru eelistada?

Muruplatsi võib rajada seemnekülvina, siirdemuruna või ka murukivina. Ettevalmistustöid tuleb teha ühtmoodi kõikide murutüüpide korral.

Muruseemned

Erinevate muruseemne segude valik on väga lai. Muruseemne valik sõltub peamiselt sellest milline saab olema muruala otstarve ja kasutus ning millised on looduslikud tingimused, kas muruplats asub päikesele avatud või varjulisemas kohas. Enamlevinud muruseemnesegud on:
• Koduõue muru – väga hea tallatavuse ja vähest hooldust vajav muru. Sobib nii päikesele avatud kui poolvarjulisse kasvukohta. Seemnesegu koosneb erinevatest taimesortidest.
• Varjumuru – hea tallatavusega erimuru poolvarjulisse kasvukohta, kuid kasvab väga hästi ka põuakindlas päikeselises kohas.
• Inglise muru – dekoratiivne ja tihe muru, mida võiks nimetada ökonoomseks muruks, sest kasvab aeglaselt ja vajab niitmist harvemini kui teised murud. Sobib päikesele avatud kuni poolvarjulisse kasvukohta, põuakindel.
• Pallimuru – sobib kohtadesse, kus muru peab vastu pidama väga tugevale tallamisele ning sobib ka palliplatsidele, väljakutele jm.

Siirdemuru ehk muruvaip

Siirdemuru eelis on kiirus, sest muru on kohe pärast paigaldamist kasutamiseks valmis. Siiski on vaja teha ka siin pinnase ettevalmistusi, kuna muruvaiba peab paigaldama kohe, kui rullid kohal. Siirdemuru tuntakse peamiselt spordirajatiste juurest, kuid järjest enam on see kogunud populaarsust ka koduaedades. Siirdemuru rajamine on kallim võrreldes külvimuru rajamisega.

Murukivi

Murukivi rajamise võimalusi on erinevaid, kuid peamiselt iseloomustab seda omadus, et murule võib sõita ka autodega jälgi jätmata. Murukivi kasutamisel muruseeme segatakse kasvumullaga ja rehitsetakse murukivi aukudesse.

Nõu annab Kivitom/kujundus: Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: istock

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist AED

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.