Külmakindlad võõrasemad - suvelill, millel on palju erinevaid värve

Külmakindlad võõrasemad - Suvelill, millel on palju erinevaid värve

Õied on kas efektselt suured või armsalt väiksed.

Ta kasvab niisama hästi peenral kui amplis, päikese käes kui ka varjus, talub külmakraade ja kehva mulda. Ja nende lõhn on hea. Aedkannikesed on varased, rikkalikult ja kaua õitsevad külmakindlad ning mitmeaastased taimed. Võõrasemad püsivad ilusad kuni suviste soojade saabumiseni. Tulevad hästi toime vett läbilaskval, kuid ka teatud määral niiskust hoidval mullal.

Võõrasemad kannatavad kuni -5C külma. Kui temperatuurid lähevad juba kevadisemaks, on võõrasemad ühed esimesed lilled, kes saavad väljas väga edukalt hakkama. Kui on oodata veel külmemaid kraade, siis võib amplid ja aiavaasid ööseks soojemasse kohta tõsta või hoopis kattelooriga kinni katta.

Millist mulda võõrasemad tahavad?

Võõrasemad võib istutada nii võõrasemade mulda kui ka suvelillede mulda. Suvelillemuldadest võiks eelistada muldasid, millele on lisatud pikaajalist väetist. Kui väetist ei ole lisatud, siis võib ise sekka granuleeritud kanakakat või vihmausside poolt töödeldud sõnnikut segada. Soovitame aiavaasi, poti või ampli põhja panna ka kergruusa, mis laseb üleliigsel veel kenasti läbi joosta. Samas sobib kergkruus kenasti ka niiskuse hoidmiseks. Niiskuse hoidmiseks võib veel mulla hulka segada perliiti või vermikuliiti, mis on samuti väga head abimehed.

Kata väikeste kivikeste või kergkruusaga ka poti pind, nii püsib niiskus potis veelgi kauem! Kui sageli peaks võõrasemasid kastma? Võõrasemasid ja ka teisi taimi tuleb kasta vastavalt vajadusele. Kui on soojemad ilmad, on veevajadus suurem ja vastupidi. Kindlasti on oluline enne järgmist kastmiskorda mulda näpuga katsuda, kui muld on piisavalt tahenenud, võib taimi uuesti kasta. Kui sageli peaks võõrasemasid väetama? Tegelikkuses on nii, et igal väetisepudelil või -pakil on kirjas nii-öelda retsept, mille järgi on lihtne talitada. Kuid kindlasti ei ole soovitatav väetada kastmata taimi. Siis võib väetis juurtele hoopis kahju teha ja need ära põletada.

Alusta taimede väetamist 2 nädalat pärast istutamist, siis on taimed juurdunud! Kui kaua võõrasemad ilusad püsivad? Võõrasemad püsivad nii-öelda ilusad kuni suviste soojade saabumiseni. Kui suured soojad on kohal, siis nad venivad välja ja muutuvad ilmetuks. Kuid siis on just täpselt õige aeg teha aiavaasid vabaks järgmistele suvelilledele. Muidu muutukski aed liiga üksluiseks! Mida teha, et võõrasemad liiga kiiresti välja ei veniks?On oluline meeles pidada, et kõik taimed vajavad ruumi kasvamiseks. Mida tihedamalt istutada, seda kiiremini nad pikkusesse välja venivad. Seega on soovitatav jätta taimede vahele "hingamisruumi", nii jätkub õieilu kõige pikemaks ajaks!

Tekst/kujundus: Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: istock

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist AED

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.