Aiasõbra jaanuarikuu toimetused

Aiasõbra jaanuarikuu toimetused

Toas

Külva aknalauale pottidesse maitserohelist - tõsi, tärkamiseks on vaja lõunapoolset aknalauda!  Anna toataimedele lisavalgust või tõsta lilled valgemasse kohta. Lisavalgustuseks sobivad ainult spetsiaalsed taimelambid. Jälgi kastmist. Talvel tahavad toataimed vähem vett ja on ülekastmise oht. Kaktuseid ära talvel üldse kasta. Jõuludeks toodud väikesed ‘Conica’ kuused vii võimalikult jahedasse, kuid külmavabasse ruumi ja hoia nende potid niiskena. Nii talitades saad nad kevadel aeda istutada. Jõulutähe asemele kaunista lauda varretu priimula, asalea, ratsuritähe, kalanhoe, jasmiingardeenia või säntpooliaga.

Aias

Kontrolli, et lindude toidulaud oleks alati kaetud. Juhusliku toitmisega sa ei abista neid, vaid hukutad. Kaitse puid ja põõsaid jäneste ja kitsede eest. Tüvekaitsmed kaitsevad noori puid lisaks närilistele ka päikese eest. Jämedamad viljapuude tüved valgenda tüvevalgendajaga. Noorte viljapuude tüvede ja jämedamate tüveharude lupjamine aitab ära hoida suuri temperatuurikõikumis, kuna hele koor ei soojene päikese käes nii tugvasti.
Kontrolli olukorda keldris: kõik riknema hakkavad köögi- ja puuviljad tuleb aegsasti välja noppida.

Rododendronid ei vaja talvel mitte külma eest kaitsmist, vaid päikese eest varjutamist. Selleks siduge taime võra enne püsivate külmade tulekut nööriga kinni. Paigaldage taime ümber püstkoja sarnaselt bambuskepid, mille peale pange varjutuskangas. Pikema lumesaju ajal raputada puudelt ja põõsastelt lund maha, et raske lumi ei vajutaks oksi laiali või murraks neid. Tugeva pakasega kuhjata lund või kuiva turvast roosidele ja teistele õrnadele püsikutele. Varakevadine päikesepõletus on ohuks ka kõikidele igihaljastele taimedele. Varjutuskangaga tuleb kindlasti katta igihaljad rododendronid, pukspuud ja ebaküpressid, kanada kuused 'Conica', 'Alberta', 'Globe' , ida-elupuu ja hariliku elupuu sordid, kadakad, jugapuud ja mõned kiviktaimla taimed nagu kivirikud, ibeerised ja liivateed.
Tekst/kujundus: Hansaplant /  Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: istock

 

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist AED

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.