Mida oleks hea teada keraamilise plaadi ostmisel?

Mida oleks hea teada keraamilise plaadi ostmisel?

Enamik salongides on plaadid stendidesse paigaldatud üldiselt hea tava kohaselt, kus igast plaadiseeriast on välja toodud nii hele kui ka tume seinaplaat, bordüürid, dekoor ja ka põrandaplaat.

Osade seeriate juures on ilmestamaks interjööripilt, millelt saab ideid ammutada ja näha kogu kollektsiooni lahendust.

Tuleb meeles pidada, et stendiplaadid ei pruugi sajaprotsendiliselt alati olla identsed, tellitavate plaatide puhul. Tootmistehnilistel põhjustel ei ole võimalik tagada erinevate partiide identsust ja nii võib erinevate partiide toon erineda. Juhul kui selgub, et ostsite plaadid erinevatest partiidest, on soovitav alati esmalt kontakteeruda plaate müünud kauplusega ja võimalusel mõned pakid ümber vahetada.

Juhul kui olete siiski otsustanud plaatida hoolimata toonierinevusest, siis soovitatakse paigaldades võtta plaate kordamööda erinevatest karpidest, sest nii saab ühtlasema üldmulje ja ei teki järske üleminekuid ja lõpptulemus ei riiva silma. Veenduge, et ostetavast kogusest piisab, kuna järeltarnete puhul ei ole võimalik garanteerida sama värvitooni ja kaliibrit. Üldiselt arvestatakse varuks tellides 7-10% kogu vajaminevast kulust lisaks. Sõltuvalt siis kui palju on lõikamisi ja nurgelisust.

Alustuseks selgitame mõned enamlevinud küsimused plaatide valimisel:

Mis tähendab kui plaadil on kirjas I sort, II sort?

Esimesse klassi kuuluvad kõrgema sordi plaadid, millel ei tohi olla ühtegi värvi-, glasuuri- ega mõõdudefekti. Teise sordi puhul on lubatud kõrvalekalded kehtivast standardist näiteks värvi, glasuuri või mõõdu osas, kuid alati ei pruugi neid ka teise sordi plaadi puhul siiski eristada.

Kulumiskindlus? Mille järgi saan aru, et minu valitud plaat just sellesse ruumi sobib?

Kulumiskindluse grupp määrab plaatide glasuuri tugevuse. Üldiselt jagatakse need viite erinevasse gruppi:

    1.grupp (PEI I) seinaplaadid
    2.grupp (PEI II) põrandaplaadid ruumidesse, kus käiakse ilma jalanõudeta nt. duširuum
    3.grupp (PEI III) põrandaplaadid ruumidesse, kus käiakse rohkem nt. eluruumid
    4.grupp (PEI IV) põrandaplaadid paljukäidavatesse ruumidesse nt. esikud, köögid
    5.grupp (PEI V) põrandaplaadid üldkasutatavatesse ruumidesse nt. koolid, kaubanduskeskused

Millal peaksin valima külmakindla plaadi?

Välja on mõistlik paigaldada ainult külmakindlaid plaate. Klinkerplaadid, portselanplaadid, mille niiskusimavus on alla 0,5%, neid saab paigaldada välitingimustesse. Teised plaadid muutuvad lume-vee-jääga kokkupuutes muredaks ja võivad praguneda. Külmakindlad plaadid seega alati välitreppidele, terrassidele.

Libisemiskindlus (R9, R10, R11, R12, R13)

Libisemiskindluse grupp määrab plaadi karedusastme. Mida suurem grupp, seda karedam on plaat.

Järgnevalt toome välja erinevad plaaditüübid ning nende eripärad:

KERAAMILINE PLAAT

Keraamilist plaati toodetakse looduslikest savidest ja mineraalsetest toorainetest, vormitakse madalal temperatuuril ning muudetakse tahkeks kõrgel kuumusel põletatamise ehk paagutamise teel. Keraamilist plaati toodetakse nii punasest kui ka valgest savist.
 
POLEERITUD TÄISMASSPLAAT

Peale põletamist töödeldakse täismassplaadi pind mehaanilise poleerimise/lihvimise käigus läikivaks. Erinevalt looduskivist, mille lihvimine sulgeb plaadi poorid, võib täismassplaadi liiga sügav lihvimine viia selleni, et poorid avanevad. Sellepärast tuleb poleeritud täismassplaate sobiva kaitsevahendiga impregneerida.
 
TÄISMASSPLAAT

Täismassplaadid on väga väikese veeimavusega, alla 0,5%. Väike veeimavus tagab ka külmakindluse. Täismassplaadid pressitakse tugeva surve all ning põletatakse kõrgel kuumusel kuni 1300 °C kraadi juures. Täismassplaadid on väga vastupidavad. Võivad olla nii glasuuritud kui glasuurimata.
 
LÄBIVÄRVITUD TÄISMASSPLAAT

Läbivärvitud täismassplaatide puhul on plaadi pinnal on sama värv, mis plaadi sees. Läbivärvitud täismassplaadid on kulumisele väga vastupidavad ja sobivad ühiskondlikesse ruumidesse, kuna aja jooksul ei teki glasuuri kulumist.

MOSAIIKPLAADID

Mosaiikplaatideks loetakse nii keraamilisi, klaas- kui ka täismass- ja looduskivist plaate mille mõõt on väiksem kui 10 x 10 cm. Plaadid on omavahel ühendatud, kas võrgu, paberi või silikooni abil. Mosaiikplaate kasutatakse nii seinte kui ka põrandate plaatimiseks. Ideaalsed ilmestamaks ruumi, mille abil saab ehitada erinevaid seinasiseseid riiuleid ja anda põrandale kallakuid.
 
KLINKERPLAAT

Klinkerplaadid toodetakse savist ja mineraalsetest lisaainetest, pressitakse suure surve all ja põletatakse ca 1000–1100 °C kraadi juures.

Põletamisel muutuvad rauda sisaldavad osakesed hematiidiks, mis annavad plaadile punase või punakaspruuni tooni. Klinkerplaadid on tihedad, külmakindlad ja nende veeimavus on väiksem kui 2%.
 
LAPPATO PLAADID e. LAPPATO TEHNIKA

Lappato tehnika on plaatide töötlemise tehnoloogia. Glasuurimata täismassplaadid lihvitakse ülivähe – kümnendik millimeetrist – madalamaks nii, et kõrgemale jäävad kohad töödeldakse läikivaks ja sügavamad kohad jäävad matiks. Tekib üleminek läikivalt pinnalt matile ehk lappato efekt (rough-polished).

Mida plaatide ostmisel veel hea teada on:

PLAADI MÕÕT

Keraamiliste plaatide puhul eristatakse plaadi formaati ja mõõtu. Plaatide formaat on nimimõõdus. Nimimõõt = tootmismõõt + vuugi laius. Näiteks: seinaplaadi formaat on 15×15 cm, kuid tootmismõõt on  147x147mm.

Keraamiliste plaatide tootmise käigus tekivad erinevused mõõdu e. kaliibri ja ka tooni osas. Seetõttu erineb iga uus toodetud plaadipartii eelmisest nii mõõdu kui ka tooni poolest. Plaadid sorteeritakse vastavalt kaliibritele ja toonidele ning pakendatakse eraldi. Kaliibri kood (size, calibre) on pakendil tooni e. nüansi (Farbe, tono, nuance) kõrval. Kaliiber näitab, mis mõõdus plaat tegelikult on. Plaate ostes tuleb kindlasti kõik plaadipakid valida sama kaliibri ja tooniga.
Tekst/kujundus: lintman.ee / Scandinavian HOME | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: entrancemakleri.se

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist MAAKODUD | MAJAD

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.