Puitpõrand on väärt investeering, hoia seda!

Imekaunis hingega kodu, kus on nii sajandivahetuse võlu kui autentsust

Otsus soetada koju puitpõrand on väärt investeering. Kui mitte kõige odavam, siis kindlasti kodusoojust ja lisandväärtust lisav valik. Mustus, vale kasutus ja hoolimatus võivad aga põrandale liiga teha.

Veidikese tähelepanelikkuse ja asjatundlikkusega on võimalik seda investeeringut hoida veel pikkade aastate jooksul heas korras. On asju, mida saate teha regulaarselt, et hoida oma puidust põrandad kaunina.

Hoia mustus ja liiv, kivid põrandast eemal

Mustus ja liiv tekitavad põrandale ülemääraseid kriimustusi ja kahjustusi. Suure käidavusega ruumiosades, nagu esikud, koridorid või fuajeed, tuleks põrandat kulumise ning määrdumise eest täiendavalt kaitsta. Võimalusel tuleks kasutada uksematte, mis haaravad endasse suurema osa liivast ja prahist. Selliseid suure koormusega pindu tuleks kindlasti regulaarselt puhastada kas siis harjaga pühkides või tolmuimejaga puhastades.

Kasutage mööblile kaitsepehmendusi

Paigaldage kindlasti mööbli jalgadele kaitsvad padjad. See aitaks oluliselt vähendada kriimustuse märke, mis seotud raske mööbli liigutamisega puitpõrandal. Kui korraldate mööblit ümber või liigutate seda, pange alati rätik või mingi pehme kangas jalgade alla, kui te ei suuda seda tõsta. Samuti tuleb olla ettevaatlik ratastega. Kuigi nad teevad mööbli kergelt liigutavaks, siis siiski võivad tekkida sügavad lõhed põrandakattesse.

Vaibad ja vaipkatted

Päikesevalguse mõjul põranda tooni värvi muutus on paratamatus. Veenduge, et liigutate vaipasid perioodiliselt, nii jää teie puitpõrand mitmevärviline või triibuline. Piirkondades, mis saavad väga palju päikesevalgust, kasutage rulood või läbipaistmatu kardinat, et vähendada valguse mõju põrandale. Kaaluge ka vaipade kasutamist oma kodu suure käidavusega piirkondades, mis vähendab oluliselt kulumist ja võimalikke kraapse minimaalsena.

Hoidke oma lemmikute küüned lühikesed

Ka lemmikloomad võivad aja jooksul lisada suurel hulgal kriimustusi. Hoidke oma lemmiklooma küüned lühikesed.

Puitpõrand vajab hoolt

Hooldusmeetodite valik sõltub põranda viimistlusest. Lakitud põrandaid võib puhastada puhta vee ja niiske mopiga või spetsiaalselt lakitud põrandatele mõeldud puhastusvahendiga. Kord kuus võiks lakitud põrandatel kasutada lakitud põrandate värskendajat, mis kaotab tekkinud väiksemad kriimud ja mikropraod taastab laki läike ning kaitseb kulumise eest.

Kaubanduses on saadaval ka lakitud puitpõrandate ja UV-õliga töödeldud põrandate puhastuskontsentraate. Sellega hooldamine teeb nii igapäeva puhastuse kui ka tugevalt määrdunud põrandate puhastamise lihtsaks ilma, et kahjustaks põranda kaitsekihti. Kunagi ära kasuta oma puitpõrandal puhastusvahendeid, mida soovitatakse kasutada keraamilise plaadi või laminaat põrandakatte puhastamiseks. Need tooted on liiga karmid ja abrasiivsed puitpõrandal kasutamiseks. Kui üldse peate kasutama puhastusvahendeid, kasutage pH neutraalseid puhastusvahendeid vastavalt tootja kasutusjuhistele.

Õlitatud põranda puhastamiseks ei tohi kasutada tavalist kraanivett, vaid puhastusveele tuleb lisada õlitatud põrandatele ette nähtud põrandaseepi/värskendajat, mis hoiab ära liigse kulumise ning taastab õlitatud kaitsepinna.

Hoolduseks võib kasutada ka mitmesuguseid vahasid. Vedelad poleervahad tekitavad üldjuhul põrandale lisakihte, mida peab mõningate vaheaegade järel eemaldama, et kanda pinnale uus kiht. Naturaalsed tahked vahad nii paksu kihti ei tekita.

Nende nõuannete järgmine hoiab teie puitpõranda suurepärases vormis ja särab ka aastate pärast!

Tekst/kujundus: Scandinavian HOME | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: alvhem.com

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist MAAKODUD | MAJAD

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.