Terrass loob terviku

Terrass loob terviku

Kodustesse tingimustesse terrassi ehitamine annab kodule lisaväärtust ning on täiesti jõukohane tegevus enamusele meist, kes vähegi varem haamrit või saagi käes on hoidnud. Terrassi ehitamiseks on vaja elementaarseid ehitusalaseid teadmisi, kvaliteetseid ehitusmaterjale ning ühte kevadist nädalavahetust.

Alustame algusest – aluskonstruktsioonist

Kuna Eesti kliima ei soosi terrassi rajamist otse maapinnale, siis tuleb tööd alustada aluskonstruktsiooni või vundamendi ehitamisest.
Vundamendi ehituseks on mugav kasutada Fibo plokke. Kuid valikuvõimalusi on tegelikult veel üsna mitu, alates armeeritud betooni valust kuni mingist ajast aianurgas seisvate ja oma otstarvet ootavate vanade vundamendiplokkideni. Soovitatav on vundamendi ümbruse kasvupinnasest tühjaks kaevata ning täita see liivaga, et vältida hilisemat taimede paljunemist terrassi all.

Üheks põnevaks lahenduseks ka reguleeritavad terrassijalad. Plastikustreguleeritavatele terrassi jalgadele saab ehitada kiirelt nii ajutise terrassi suvekohvikule, katuseterrassi kui ka püsivalt mõnusa terrassi koduhoovi. Sellise lahenduse tarvis ei ole vaja ka nii kapitaalseid pinnase- ja vundamendi ettevalmistustöid planeerida.

Järgmiseks sammuks on prussidest tugiraamistiku ehitamine koos vahetaladega, kuhu kinnitada pealise lauad. Sarnaselt terrassilaudadega peavad ka vahetalad ehk roovid olema immutatud puidust. Väliterrassi ehitusel kasutatav puitmaterjal peab kindlasti olema ilmastikukindel, kuna harilik töötlemata laud mädaneb välitingimustes mõne aastaga ning laua sile tekstuur muutub vihmaga eluohtlikult libedaks. Edasi saab jätkata juba terrassilaudade paigaldamisega. Siinkohal tasub silmas pidada, et suurema terrassi puhul laudu jätkates jääksid jätkukohad erinevatesse kohtadesse. Muidu jääb jätkatud osa inetult silma paistma.

Puit on suurepärane ehitusmaterjal!

Terrassi ehitamiseks on kõige tavapärasem ja kättesaadavam materjal traditsiooniline männi- või kuusepuit, kuid kindlasti leiab ka lehise materjali, mis on kaunis ja äärmiselt vastupidav ning termotöödeldud terrassilaud. Kui soovid terrassi, mis ei idane ega mädane ja näeb välja kui päris puit, siis tasuks kaaluda ka kaasaegset ja keskkonnasõbralikku puitkomposiit materjalist terrassi.

Milline kinnitusviis valida?

Kui terrassilaua valik on tehtud, tuleb valida ka sobilik kinnitusviis. Traditsiooniline terrassikruvi jääb ilmselt veel paljudeks aastateks eelistatuimaks kinnituslahenduseks, kuid olemas on ka teisi põnevaid ning uuenduslikke lahendusi. Näiteks üks küllaltki laialt levinud murekoht on see, et terrassikruvid kipuvad aeg-ajalt murduma. Juba murdunud terrassikruvi asendamine uuega on keerulisem kui esialgu tunduda võib. Lahendamaks purunenud terrassikruvide probleemi ja andmaks terrassile visuaalselt kruvivaba välimust on välja töötatud terrassilaudade peidetud kinnituslahendus HDS (Hidden Decking System).

Kui valikus on puitplastkomposiit materjalist terrass

Kui soovid terrassi, mis ei idane ega mädane ja näeb välja kui päris puit, siis tasuks kaaluda puitkomposiit materjalist terrassi. Puitplastkomposiit on keskkonnasõbralik ja kaasaegne materjal, mis on 100% taaskasutatav. Materjal valmistatakse puidu ja plasti segust, kuhu keskkonna mõjude kaitseks lisatakse täiendühendeid, näiteks UV-kaitse, värvaine, sideaine ning stabilisaatorid. Selline materjalide kombinatsioon annab toodetele naturaalse puidu ilu, tagab pikaajalise vastupidavuse ja peaaegu olematud hoolduskulud.

Tekst/kujundus: puumarket.ee / Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: istock

 

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist AED

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.