Sügise üks põhitöid aias on kahtlemata lehtede riisumine. See töö tuleb kindlasti ära teha just nimelt sügisel, sest kui lehekiht jääb terveks talveks lume alla, siis võib see kahjustada muru.
Mida peaks riisumise puhul silmas pidama? Mida teha lehehunnikutega?
Riisumine ei ole kontimurdev töö ja sellega saab hakkama peaaegu igaüks. Veelgi enam – see töö võib olla isegi teraapiline ja mõnus füüsiline tegevus. Lehtede koristamine on lihtsam, kui kõik lehed pudenevad puudelt peaaegu ühekorraga ja tehtava töö hulk on selgelt näha. Mõnel sügisel aga langevad lehed vähehaaval ning pika ajaperioodi vältel. Sellisel juhul võib riisumine muutuda pisut tüütuks, sest kellele ikka meeldiks teha sama tööd üha uuesti ja uuesti.
Lehed muudavad teerajad libedaks.
Eriti oluline on lehed kiiresti eemaldada verandalt ja jalgradadelt, sest märjad lehed võivad muuta need kohad ohtlikult libedaks. Ka igihaljastele taimedele, noortele võrsetele ja murule ei tohiks lehti jätta, sest liigne niiskus võib soodustada mädanikku. Kuivanud puulehed ei lase murule valgust ligi ja sellele võivad tekkida koledad pruunid laigud.
Mõnes kohas tuleb puulehed alles jätta
Pane tähele, et mõnes paigas on aga riisumata lehed hoopis kasulikud. Neid võiks alles jätta näiteks puude ja põõsaste alla ning köögivilja- ning lillepeenrale. Kui lehed veidikene ka mulla sisse kaevata, siis ei vii tuul neid minema ja mullas saab alata kasulik lagunemisprotsess.
Sedaviisi vabaned suurest hulgast lehtedest ja peale selle toidavad need ka mulda, sest lehtedes leiduvad toitained mõjuvad mullale väetisena. Järgmisel kevadel on muld toitainerikkam ja aitab taimedel, põõsastel ning lilledel hoogsalt kasvada. Lehekate kaitseb talvel taimi ka külma eest. Ära unusta kevadel kõdunemata lehti eemaldada, sest sel ajal tahavad taimed palju värsket õhku ja päikest.