Kahjurputukate rünnakut aitab ennetada ka toalille lehtede aeg-ajalt toasooja veega pesemine. Enne kui kangete taimekaitsevahenditega tõrjumist alustada, võib proovida ohutumaid võtted. Näiteks kilptäid saab lihtsamalt lehelt eemaldada, kui neid eelnevalt tupsutada toiduõlisse või piiritusse kastetud vatitikuga. Alpikannilesti ja lehetäisid saab tõrjuda neid regulaarselt näpuga laiali litsudes, kuid olema peaks ettevaatlik, et taime mitte vigastada. Lendavaid putukaid saab püüda liimpüünistega. Pritsimisvedelikuna võib kasutada rohelise seebi-piirituselahust või taimseid leotisi segatuna rohelise seebiga. Kui kahjureid esineb rohkem või lausa massiliselt, tuleb siiski kaaluda keemiliste taimekaitsevahendite kasutuselevõttu. Nende kasutamisel jälgida aga kindlasti juhiseid ja ohutusnõudeid. Kui aga kahjurite tõrjumine ei tundu enam võimalik või pole efektiivne, siis tuleb kahjurist tabanud taimest loobuda ja ta ära visata või põletada.
Hahkhallitus
Lehtedel, lehevartel, õievartel ja õienuppudel hallikaspruunid märjad laigud. Haigestunud taimeosad pehmenevad ja hakkavad mädanema, kattuvad koheva tolmava hallituskorraga. Kõige enam kahjustab haigus roosi, krüsanteemi, levkoid, begooniat, alpikanni, priimulat.
Ennetamine:
- Väldi suurt õhuniiskust
- Hoia ära temperatuuri kõikumine
- Ära liialda lämmastikuga
- Mitte kasta liiga tihti
- Võimaldada palju valgust
Tõrje:
- Kõrvalda kohe haigestunud taimeosad
- Haigestunud taimi pritsida spetsiaalsete tõrjevahenditega
Jahukaste
Lehtede pealmisel pinnal, õievartel ja õienuppudel algul väikesed jahukad laigud. Hiljem katavad laigud suure osa lehepinnast. Nakatanud koed tumenevad ja kuivavad.
Ennetamine:
- Taimed õige vahekaugusega
- Vähendada õhuniiskust
Tõrje:
- Kõrvaldada haiged lehed ja hävitada
- Vältida tuuletõmbust ja järske temperatuuri muutusi
- Pritsida taimi spetsiaalsete tõrjevahenditega
Kui soovid avaldada reklaami,
võta meiega ühendust
Scandinavian HOME
- aastast 2015 -
.