Aiasõbra jaanuarikuu toimetused

Aiasõbra jaanuarikuu toimetused

Selleks, et siseruumides ja aias luua talvekuudel harmoonilist ja jätkusuutlikku keskkonda, on oluline tähelepanu pöörata detailidele ja arvestada taimede ning loomade vajadustega. Siseruumides saab toimetada mitmel viisil, et tuua eluruumidesse värskust ja pakkuda taimedele vajalikku hoolt. Maitsetaimede kasvatamine aknalaual on suurepärane võimalus lisada igapäevasele elule rohelist värvi ja aromaatset kasu. Selleks tuleks valida lõunapoolne aknalaud, kuna just seal on taimedele vajalikku valgust kõige rohkem. Kasvamise soodustamiseks võib kaaluda spetsiaalsete taimelampide kasutamist, mis aitavad taimedel saada piisavas koguses valgusenergiat ka pimedamatel talvekuudel.

Toataimede eest hoolitsemisel on tähtis jälgida nende kastmisvajadust, sest talvel vajavad enamik taimi vähem vett kui soojematel kuudel. Ülekastmine võib osutuda probleemiks, mistõttu on soovitatav kasta pigem harvemini ja veenduda, et muld oleks enne järgmist kastmist korralikult kuivanud. Kaktuste puhul on aga soovitav talveperioodil kastmisest üldse loobuda, kuna nende looduslik puhkeaeg ei nõua niiskust. Kui kodu kaunistavad pühadeperioodil jõuludeks toodud väiksemad kuused, näiteks ‘Conica’ sordist, tasub need paigutada võimalikult jahedasse, kuid külmavabasse ruumi. Sellise hoolitsuse korral jäävad need elujõuliseks ning kevadel saab nad edukalt aeda ümber istutada. Taimede valimisel siseruumide kaunistamiseks võib kaaluda ka varretut priimulat, asalead, ratsuritähte, kalanhoed, jasmiingardeeniat või säntpooliat, mis toovad koju erksaid värve ja meeldivaid lõhnu.

Aias tegutsemine talvel nõuab samuti erilist tähelepanu. Lindude toitmine on talvekuudel väga oluline, kuna looduses võib toidule ligipääs olla raskendatud. Et linde tõeliselt aidata, tuleb tagada, et toidulaud oleks pidevalt täidetud – juhuslik toitmine võib aga linnud alt vedada, jättes nad ootamatult raskesse olukorda. Lisaks on oluline kaitsta puid ja põõsaid talveperioodil, mil näljased jänesed ja kitsed võivad tekitada kahjustusi. Tüvekaitsmete kasutamine aitab noori puid hoida turvaliselt nii näriliste kui ka päikese kahjuliku mõju eest. Jämedamate viljapuude tüvede valgendamine spetsiaalse tüvevalgendajaga on praktiline meede, mis aitab ära hoida suuri temperatuurikõikumisi. Hele pind peegeldab päikesekiiri, mistõttu ei soojene koor päikese käes liiga kiiresti ja see aitab vähendada võimalike pragude tekkimise ohtu. Samuti ei tohiks unustada keldris hoitavaid köögi- ja puuvilju. Talvekuudel tuleb aeg-ajalt kontrollida, et riknema hakkavad viljad saaksid õigeaegselt eemaldatud, vältides sellega ülejäänud saagi riknemist. Regulaarne kontroll ja sorteerimine tagab, et varud püsiksid värsked ja kasutuskõlblikud võimalikult kaua. Selline hoolikas ja läbimõeldud tegutsemine nii siseruumides kui aias aitab talvekuud mööda saata rahulikult, hoides looduse ja kodu tasakaalus.

Rododendronid ei vaja talvel mitte külma eest kaitsmist, vaid päikese eest varjutamist. Selleks siduge taime võra enne püsivate külmade tulekut nööriga kinni. Paigaldage taime ümber püstkoja sarnaselt bambuskepid, mille peale pange varjutuskangas. Pikema lumesaju ajal raputada puudelt ja põõsastelt lund maha, et raske lumi ei vajutaks oksi laiali või murraks neid. Tugeva pakasega kuhjata lund või kuiva turvast roosidele ja teistele õrnadele püsikutele. Varakevadine päikesepõletus on ohuks ka kõikidele igihaljastele taimedele. Varjutuskangaga tuleb kindlasti katta igihaljad rododendronid, pukspuud ja ebaküpressid, kanada kuused 'Conica', 'Alberta', 'Globe' , ida-elupuu ja hariliku elupuu sordid, kadakad, jugapuud ja mõned kiviktaimla taimed nagu kivirikud, ibeerised ja liivateed.
Tekst/kujundus: Hansaplant /  Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: istock

 

Jaga artiklit

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist AED

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Scandinavian HOME veebiajakiri toob teieni inspireerivaid kodusid, kaasaegseid sisekujundustrende ning uudiseid disaini ja arhitektuuri maailmast. Samuti leiate siit maitsvaid retsepte, praktilisi ilunippe, aiaplaneerimise soovitusi ja ideid reisimiseks.

jälgi meid siin

Scandinavian HOME

- aastast 2015 -

.