Sidrunipuu kasvatamine seemnest on põnev ja rahuldust pakkuv ettevõtmine, mis võimaldab luua oma kodus eksootilise ja viljakandva taime. Kuigi sidrunipuude kasvatamine seemnetest nõuab kannatlikkust ja hoolt, on see samas lihtne ning sobib ka algajale aiandushuvilisele. Selle protsessi juures on oluline järgida teatud samme ja olla valmis pikemaajaliseks hoolduseks, kuna sidrunipuud vajavad arenguks kindlaid tingimusi.
Alustuseks on vaja valida sobivad sidruniseemned. Parimad seemned tulevad orgaanilistest või töötlemata viljadest, kuna kaubanduslikult kasvatatud sidrunid võivad olla keemiliselt töödeldud, mis võib seemnete idanemist pärssida. Kui sobiv sidrun on leitud, tuleb see lõigata ettevaatlikult ja eemaldada seemned. Oluline on seemned kohe pärast eemaldamist puhastada viljalihast, kuna see takistab hallituse teket ja soodustab idanemist. Puhastatud seemned tuleks asetada mõneks tunniks leigesse vette, et tagada, et nad on elujõulised – elujõulised seemned vajuvad põhja.
Järgmine samm on seemnete istutamine. Selleks on vaja väikest potti, mis on täidetud hästi vett läbilaskva mullaseguga. Sidrunipuud eelistavad neutraalset kuni kergelt happelist mulda, mis on toitaineterikas ja õhurikas. Seeme tuleks istutada umbes ühe sentimeetri sügavusele, terav ots allapoole, ning seejärel katta õhukese mullakihiga. Muld tuleb niisutada ühtlaselt, vältides liigset kastmist, kuna see võib põhjustada seemne mädanemist. Poti võib katta läbipaistva kile või klaasiga, et luua kasvuhooneefekt, mis aitab säilitada niiskust ja soojust.
Idanemine võtab aega paarist nädalast kuni kuuni, sõltuvalt kasvutingimustest. Selle perioodi jooksul on oluline hoida muld niiske, kuid mitte vettinud. Parim temperatuur idanemiseks on vahemikus 20–25 kraadi. Kui idud hakkavad tärkama, tuleb katta klaas või kile eemaldada, et taimed saaksid piisavalt õhku ja valgust. Samal ajal on oluline tagada piisav valgustus – sidrunipuud vajavad kasvamiseks rohkelt otsest päikesevalgust. Talveperioodil, kui looduslikku valgust on vähem, võib kasutada spetsiaalseid kasvulampe. Kui taimed on piisavalt kasvanud ja neil on tekkinud vähemalt kolm-neli lehte, võib alustada ümberistutamist suuremasse potti. Seda tuleks teha ettevaatlikult, et mitte kahjustada noorte taimede juuri. Uues potis peaks olema värske, toitainerikas muld ning ka korralik drenaažikiht, mis takistab vee seismist. Sidrunipuu kasvatamisel tuleb arvestada ka pikaajalise hooldusega. Taim vajab regulaarset kastmist, kuid tuleks jälgida, et muld saaks kastmiste vahel pisut kuivada. Liigne kastmine võib põhjustada juuremädanikku. Lisaks tuleks sidrunipuud regulaarselt väetada tsitrusviljadele sobiva väetisega, mis sisaldab vajalikke mikroelemente nagu lämmastik, fosfor ja kaalium. Kasvuhooajal tuleks väetist anda umbes kord kuus.
Samuti tuleb noort sidrunipuud aeg-ajalt kärpida, et ergutada võra tihedamat kasvamist ja soodustada tugevamate okste arengut. See aitab ka kontrollida taime kõrgust ja vormi. Kuna sidrunipuud on altid kahjuritele, nagu lehetäid ja ämbliklestad, tuleb taimi regulaarselt kontrollida ning vajadusel kasutada looduslikke tõrjevahendeid. Sidrunipuu kasvatamine seemnest võib võtta mitu aastat enne, kui taim hakkab õitsema ja vilja kandma. Selleks on vaja kannatlikkust ja pühendumust, kuid protsess ise pakub palju rõõmu ja rahuldust. Saadud taim on mitte ainult kaunis dekoratiivne element, vaid ka tõeline aare, mis annab värskeid ja maitsvaid vilju. Kasvatatud sidrunipuud võivad olla ka suurepärased kingitused, sümboliseerides hoolt ja pühendumust.
Tekst/kujundus: J.Gotta/ Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: istock
Kui soovid avaldada reklaami,
võta meiega ühendust
Scandinavian HOME
- aastast 2015 -
.