Enamlevinud küsimused:
- Milline peaks olema vundamendiridade samm alusroovituse all, tagamaks terrassi konstruktsiooni jäikuse?
Vastus: 50x100mm prusside kasutamisel kuni 1000mm ja 50x150mm prusside puhul 1200-1500mm.
- Millise sammuga tuleks vundamendi peale paigutada alusroovitus?
Vastus: Kasutades terrassilauda 28x95mm, 28x120mm või 28x145mm kuni 400mm, kasutades terrassilauda 33x95mm kuni 500mm. Alusroovitus on soovitatav isoleerida vundamendist hüdroisolatsiooni tõkkega, milleks sobib edukalt näiteks ruberoid vm materjal ning terrassi pikaealisuse tagamiseks tuleks alusroovitus ehitada maapinnast vähemalt 20cm kõrgusele. Samuti tuleb alusroovitus kinnitada vundamendi külge. Selleks sobivad mitmesugused erinevas mõõdus metallnurgad ja -plaadid. Alusroovitus tuleb enne laudise panekut kindlasti ka sirgeks loodida.
Terrassi laudis:
Pakutakse erinevat mõõtu hööveldatud männimaterjali, levinumad on 28x95mm, 28x120mm ja 28x145mm. Vähem kasutatakse 33x95mm. Pikaealisuse tagamiseks kasutatakse kroomi- ja arseenivaba keskkonnasõbralikku surveimmutustehnoloogiat TANALITH E. Immutatud puit on vase sisalduse tõttu roheka värvusega, mis aja jooksul päikese käes pruunikas-hallikaks muutub. Värvi muutus ei kahanda puidu omadusi. Enam levinud terrassi laudis on kas rohelist või pruuni värvi, aga soovi korral pakutakse ka värvitut immutust.
Tüübilt on enamlevinud terrassi laudis kas sile või rihveldatud.Mida eelistada?
Jällegi maitse küsimus, kuid niiske sile laudis on jala all pisut libedam kui rihveldatud. Teisest küljest kogub rihveldatud laudis oma soontesse pisut rohkem prahti ja paljajalu on mugavam käia jällegi mööda siledat laudist. Nii et jäägu see siiski igaühe enda otsustada. Skandinaavias kasutatakse tihti terrassi laudisena ka lehist, mis on suure vaigutihedusega ning seetõttu väga ilmastikukindel ega vaja eraldi surveimmutust. Lehis omandab aja jooksul pisut punaka ja päikese käes hiljem hallika tooni. Enam levinud lehisest terrassilaudade mõõdud on 28x95mm, 28x120mm ja 28x145mm. Viimastel aastatel on uue ja huvitava alternatiivina terrasside valikusse tulnud termotöödeldud puit. Termiliselt töödeldud puit ei mädane ega hallita ning valikus on šokolaadipruunid ja meekarva terrassilauad. Millise vahega lauad kinnitada? Ehitajad kasutavad siin mõõtühikuna tavalist pliiatsit, mille läbimõõt on 6-7 mm ja sellest täiesti piisab. Ei soovita laudu külgepidi kokku kinnitada, sest puidule peab välitingimustes jääma ka paisumis- ja kahanemisruum.
Kinnitusvahendid:
Millega kinnitada? Siin on valikuid mitu. Kõige levinumad kinnitusvahendid on viimastel aastatel olnud spetsiaalse ilmastikukindla pinnakihiga isepuurivad Torx otsaga terrassikruvid mõõdus 4,5x55mm. Hästi sobivad laudise kinnitamiseks ka kuumtsink peitpeaga naelad mõõdus 2,8x75 mm, mis on piisavalt kareda pinnaga ega anna järele ka puidu kuivades. Samas, kui peaks tekkima vajadus midagi terrassi alt kätte saada, on mõistlikum kasutada kinnitusvahenditena kruve. Kindlasti ei tohiks siin kasutada kipsi-, külmtsink- või kollaseid tsingitud puidukruvisid, sest need on mõeldud kasutamiseks ainult sisetingimustes, ega pea välitingimustes tavaliselt üle ühe-kahe hooaja vastu. Samuti kipuvad nad tänu korrosioonile laudise välimust rikkuma. Kõik terrassilauad tuleb kinnitada servadest iga alusroovituse prussi külge vähemalt kahe kruvi või naelaga vältimaks hilisemat laudade kaardumist. Kuna viimastel aastatel on järjest rohkem populaarsust kogunud lehise ja termotöödeldud terrassid, siis nende materjalide puhul on ainukeseks sobivaks kinnitusvahendiks A2 roostevabad kruvid. Enim kasutatav mõõt on 4,2x56mm.
Terrassi hilisemast hooldamisest:
Siingi on valikuvõimalusi mitmeid. Üks on aga selge. Sõltumata esialgsest värvusest muudavad päike ja vihm ilma katuseta terrassi mõne suvega ühtlaselt halliks. Kellele see meeldib, siis polegi vaja muud teha, kui paar korda aastas mõõduka vee survega terrass survepesuriga üle pesta. Kes soovib aga anda oma terrassile püsivat värvitooni, peab arvestama sellega, et sõltuvalt asukohast ja päikese intensiivsusest tuleb iga paari kolme aasta järel laudis uue pinnakihiga katta. Soovitan selleks spetsiaalseid, välitingimustesse mõeldud terrassiõlisid. Enne õlitamist peske terrass survepesuriga üle ja laske tal päikese käes korralikult ära kuivada.
Mõned soovitused veel:
- Järgates alusroovituse prusse või terrassi laudist, soovitan saetud materjali otsad üle pintseldada ENSELE otsapindade konservandiga, mis on müügil ühe ja viie kilostes pakendites.
- Kasutades kinnitusvahenditena roostevabu või spetsiaalse pinnatöötlusega isepuurivaid kruvisid, soovitan piisava ajavaru olemasolul kruvidele mõne millimeetri võrra väiksema puuriga augud ette puurida. See vähendab oluliselt terrassilaudade lõhenemise riski otstest.
- Kui kasutate siledat terrassi laudist, keerake laudise südamikupool ülespoole. Selline laud püüab vabas olekus veidi kumerduda (aastaringid tahavad sirgeneda).
- Olles lõpetanud terrassi laudise paigaldamise, tooge sama laudis alla ka külgedelt – katate ära vundamendi otsad ning tervikpilt jääb oluliselt nägusam.
- Liikudes terrassiga ümber maja nurga, ärge hakake vundamenti, alusroovitust ja laudist keerama, vaid liikuge samas sihis oleva laudisega edasi.
- Planeerides terrassile ka välikaminat, ehitage alusroovitus kamina all topelt tugevam, kui muidu.
- Ja lõpuks. Enne töödega alustamist mõelge läbi ka terrassi valgustus - kasulik on juhtmed vundamendi tegemise käigus juba oma õigetele kohtadele vedada, jääb hilisem tüütu ja tülikas töö ära.
Kokkuvõttes ei pretendeeri eelnev kirjutis kindlasti absoluutsele tõele – seda polegi olemas. Siin on lihtsalt ära toodud mõned näpunäited ja kogemused terrassi ehitamiseks.
Nii lihtne see siis ongi. Jõudu tööle ja pidage meeles, et ise tehtud on ikka hästi tehtud!
Kui soovid avaldada reklaami,
võta meiega ühendust
Scandinavian HOME
- aastast 2015 -
.