Esik ja valgusti valikud

Esik ja valgusti valikud

Kaasaegne esik on muutumas mitmekülgseks ja paindlikuks ruumiks, mis ei pea enam piirduma traditsioonilise 4–6 ruutmeetri suuruse pindalaga, kust igast seinast viib uks järgmisse ruumi. Selle asemel peetakse tänapäeval esikut kodu oluliseks osaks, mis peab olema samaaegselt nii funktsionaalne kui ka visuaalselt meeldiv. Planeeringute ja kujunduste vabadus võimaldab muuta esikud avatumaks, ruumikamaks ja isikupärasemaks, pakkudes lõputuid võimalusi ruumidisaini ja valguslahenduste osas.

Sisenedes kodusse, kujundab esmamulje sageli just esik, mis on esimene ruum, mida külalised näevad, ja koduomanik ise igapäevaselt kogeb. Selle ruumi atmosfäär ja praktilisus sõltuvad suures osas valgustusest. Valgustus ei ole pelgalt praktiline vajadus, vaid ka viis luua emotsionaalset sidet ruumiga. Korralikult läbimõeldud valgustuslahendus võib muuta esiku visuaalselt avaramaks, kutsuvamaks ja mugavamaks, pakkudes lisaks ka esteetilist naudingut.

Klassikaliste, ainult rippuvate valgustite ajastu on taandumas, sest esik vajab mitmekülgsemat ja paremini kohanduvat lähenemist. Kombineeritud valgustuslahendused, mis hõlmavad nii lae-, seina-, nurga- kui ka põrandavalgusteid, võimaldavad valgustust suunata ja hajutada täpselt sinna, kus seda enim vaja on. Seejuures saab rõhutada ruumi teatud omadusi või varjata vähem atraktiivseid detaile. Mitme valgusallika kasutamine tagab ka selle, et valgustus vastab erinevatele vajadustele, olgu selleks praktilised tegevused, nagu riietumine ja jalanõude jalga panemine, või ruumi meeleolu loomine.

Kitsas esik võib visuaalselt tunduda palju avaram, kui seintele suunata täiendav valgus. Seinavalgustid, nurkvalgustid või suunatavad põrandalambid aitavad luua illusiooni laiemast ruumist. Kui esiku kõrgus või suurus on piiratud, on soovitatav loobuda rippuvatest valgustitest, mis võivad muuta ruumi veelgi kitsamaks ja suletumaks. Madalates ruumides on mõistlik kasutada süvistatud või pinnapealseid laevalgusteid, mis jaotavad valguse ühtlaselt üle ruumi, andes sellele avarama ja säravama ilme. Lisaks praktilistele vajadustele on valgustusel oluline roll ka emotsionaalse mõju loomisel. Valguse temperatuur ja intensiivsus mõjutavad meeleolu, mistõttu tuleks kaaluda nii soojema kui ka külmema tooniga valgusallikate kasutamist, sõltuvalt sellest, millist tunnetust soovitakse saavutada. Näiteks võib pehme ja soe valgus esikus luua hubase ja koduse atmosfääri, samas kui erksam ja külmem valgus sobib praktilisemateks eesmärkideks, näiteks peegli ees valmistumiseks.

Kuna kaasaegsed esikud on tihti avatud ja mitmefunktsioonilised, saab valgustuse abil ruumi erinevaid tsoone visuaalselt eraldada. Näiteks võib jalanõude hoidmise ala rõhutada põrandale suunatud valgusega, samas kui peegel või riidenagi võiks saada omaette esiletõstetud valgusallika. Selline lähenemine aitab ruumi korrastada ja annab igale funktsioonile selgelt määratletud koha. Valgustuse õige valik ja paigutus võivad täiendada esiku üldist stiili ja harmooniat ülejäänud elamispinnaga. Olgu tegemist minimalistliku, modernse või klassikalise interjööriga, valgustus peaks olema disaini loomulik osa, mitte lihtsalt funktsionaalne vajadus. Läbimõeldud lahendused aitavad luua esiku, mis on rohkem kui lihtsalt läbikäidav ala – see muutub kodu tervitatavaks ja isikupäraseks visiitkaardiks.

Mitmekülgne kombineeritud valgus.

Kombineeritud valgus koosneb üld- ja kohtvalgusest. Kuid soovitame kasutada peidetud valgustust. Karniisi taha saab hõlpsasti paigutada kas rahakotile vähem mõjuvad luminofoortorud või vähe ruumivõtvad Leed ribad. Sellise lahenduse puhul võiks ruumi tuua lisavalguse garderoobi valgustamisega või peegli juurde seinavalgustitega. Ruumi hubasust toovad ka riiulite- ja kapialune valgus või hoopis peeglitagune valgus. Suunatava valgusega saab välja tuua ruumis olulisi ja huvitavaid objekte, on selleks siis mõni disainielement, lill, riiul või maal. Valgustite endiga saab luua efektseid mustreid, kuid valgusti võib ka ise olla üks disainielementidest.
Eelkõige tuleb valgustite valikul lähtuda muidugi ruumi suurusest, kujust, lae kõrgusest, seinte värvist, mööblist ja päevavalguse olemasolust. Oluline on, et valgustuse üleminek esikust järgnevasse ruumi ei oleks liiga kontrastne. Avatud ruumide korral, kus esik on eluruumi üks osa, tuleks silmas pidada kogu ruumi disaini ja lahendust. Sel juhul on oluline mõju ka ehedal päevavalgusel ja koridoris ei peaks üle valgustama. Kuigi valgustuse intensiivsus sõltub paljudest teguristest ruumis, mida valgustite valikul arvestada, siis väidetakse, et koridoris võiks valgustatus olla 30 ja 200 lx vahel. Tasub silmas pidada ka fakti, et inimese vanuse kasvamisega suureneb ka vajadus tugevama valguse järgi. Näiteks 50 aastane inimene vajab 2 korda tugevamat valgust kui 20-aastane.

Valgusti tüüpide valik on lai ja tasub panustada ka LEDidesse.

Kui esikus on meeleoluvalgusteid või markeerimisvalgust, mis põleb pikemat aega tasub mõelda LEDide kasutamisele. Tänapäevased LEDid on sooja valgusega, annavad säästu ning on väga kohased ruumides, kus valgustite hooldamine on raskesti ligipääsetav (näiteks kõrged laed), sest valgustid ei vaja valgusallikate ümbervahetust vaid kestavad aastaid. Tasub teada, et E14 ja E27 soklid võimaldavad soovi korral LEDidele üleminekut.

Valik headeks lahendusteks on olemas.
Tekst/kujundus: hektor.ee  | Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: entrancemakleri.se

 

Jaga artiklit

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist ESIK

Veebiajakiri
Scandinavian HOME
- aastast 2015 -

Kui soovid avaldada reklaami,
võta meiega ühendust

Jätka lugemist
Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Scandinavian HOME veebiajakiri toob teieni inspireerivaid kodusid, kaasaegseid sisekujundustrende ning uudiseid disaini ja arhitektuuri maailmast. Samuti leiate siit maitsvaid retsepte, praktilisi ilunippe, aiaplaneerimise soovitusi ja ideid reisimiseks.

jälgi meid siin

Scandinavian HOME

- aastast 2015 -

.