Esik ja valgusti valikud

Esik ja valgusti valikud
Kaasaegne esik ei ole enam klassikalises mõttes 4-6 m2 suurune ruum, kus igast seinast viib uks järgnevasse ruumi.

Esikud saavad olla väga erineva planeeringu ja kujuga, nii avatud kui tuulekojatüüpi. See fakt annab võimaluse praktiseerida ka põnevaid uudseid valguslahendusi. Elamisse sisenedes saame esmamulje just sellest esimesena avanenud ruumist. Siin on valgustusel oma sõna öelda. Et ruum oleks isikupärane, pole alati mõistlik kasutada vaid harjumuspärast rippuvaid valgusteid. Hoopis parema tulemuse saame luua kombineeritud valgustite kasutamisega. Valgustus peab tagama meie praktilised vajadused ja mõjuma ka emotsionaalselt kui koduuksest siseneme või sealt lahkume.

Pole saladus, et õige valgusega saab visuaalselt luua meile sobivamat ruumi kuju. Kitsa ruumi korral soovitame seinte valgustamist. Kasutada võib nii nurga kui seina valgusteid, kuid ka suunatavad lae ja põrandavalgustid saavad seinapinda valgustada. Madala ja väikse ruumi korral mõistagi võiks loobuda üldse rippuvatest valgustitest ja kasutada kas laepinnapealsed või süvisvalgusteid paigutades need üle ruumi, et saaksime kogu vajaliku pinna valgustatud.
Mitmekülgne kombineeritud valgus.

Kombineeritud valgus koosneb üld- ja kohtvalgusest. Kuid soovitame kasutada peidetud valgustust. Karniisi taha saab hõlpsasti paigutada kas rahakotile vähem mõjuvad luminofoortorud või vähe ruumivõtvad Leed ribad. Sellise lahenduse puhul võiks ruumi tuua lisavalguse garderoobi valgustamisega või peegli juurde seinavalgustitega. Ruumi hubasust toovad ka riiulite- ja kapialune valgus või hoopis peeglitagune valgus. Suunatava valgusega saab välja tuua ruumis olulisi ja huvitavaid objekte, on selleks siis mõni disainielement, lill, riiul või maal. Valgustite endiga saab luua efektseid mustreid, kuid valgusti võib ka ise olla üks disainielementidest.
Eelkõige tuleb valgustite valikul lähtuda muidugi ruumi suurusest, kujust, lae kõrgusest, seinte värvist, mööblist ja päevavalguse olemasolust. Oluline on, et valgustuse üleminek esikust järgnevasse ruumi ei oleks liiga kontrastne. Avatud ruumide korral, kus esik on eluruumi üks osa, tuleks silmas pidada kogu ruumi disaini ja lahendust. Sel juhul on oluline mõju ka ehedal päevavalgusel ja koridoris ei peaks üle valgustama. Kuigi valgustuse intensiivsus sõltub paljudest teguristest ruumis, mida valgustite valikul arvestada, siis väidetakse, et koridoris võiks valgustatus olla 30 ja 200 lx vahel. Tasub silmas pidada ka fakti, et inimese vanuse kasvamisega suureneb ka vajadus tugevama valguse järgi. Näiteks 50 aastane inimene vajab 2 korda tugevamat valgust kui 20-aastane.

Valgusti tüüpide valik on lai ja tasub panustada ka LEDidesse.

Kui esikus on meeleoluvalgusteid või markeerimisvalgust, mis põleb pikemat aega tasub mõelda LEDide kasutamisele. Tänapäevased LEDid on sooja valgusega, annavad säästu ning on väga kohased ruumides, kus valgustite hooldamine on raskesti ligipääsetav (näiteks kõrged laed), sest valgustid ei vaja valgusallikate ümbervahetust vaid kestavad aastaid. Tasub teada, et E14 ja E27 soklid võimaldavad soovi korral LEDidele üleminekut.

Valik headeks lahendusteks on olemas.
Tekst/kujundus: hektor.ee  | Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: entrancemakleri.se

 

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist ESIK

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.