Kivitüübid ja kivimustrid - kaunilt korrastatud õuealad on iga kodu visiitkaardiks

Kivitüübid ja kivimustrid - kaunilt korrastatud õuealad on iga kodu visiitkaardiks

Räägime tänavakividest

Kaunilt korrastatud õuealad on iga kodu visiitkaardiks. Kõige lihtsam ja mugavam sissepääsuteede, aiateede ja kiviplatside rajamiseks paigaldada tänavakivid ehk kivisillutis, mis sobivad kaunistama nii eramajade kui kortermajade hoove. Looduslikust materjalist tänavakivid on vastupidavad ja kvaliteetsed, kaunid vaadata, tagavad puhta ja kuiva õueala, loovad kena kontrasti haljastusega, samuti on tänavakive vajadusel lihtne eemaldada ja tagasi paigaldada. Lisaks on erinevate tänavakivide valik väga lai, sillutamiseks on palju erinevaid võimalusi ja igaüks leiab kindlasti oma maitsele ja vajadustele vastava teekatte.

Miks eelistada tänavakive?

Looduslik materjal. Tänavakivid koosnevad looduslikust materjalist, mõjudes haljastuses palju loomulikumalt kui asfalt. Enamjaolt valmistatakse tänavakivid betoonist. Soovi korral saab valida ka graniidist, paekivist ja kvartsiidist valmistatud tänavakivisid. Vastupidav ja kvaliteetne. Betoonist tänavakive iseloomustab kvaliteet, vastupidavus välismõjudele, pikaealisus, külma- ja libisemiskindlus ning värvi ja vormi püsivus.

Mugav ja paindlik paigaldada.

Tänavakivid võimaldavad rajada sissepääsuteed just sellisel kujul nagu võimaldab õueala. Vajadusel saab kive kergesti eemaldada ja tagasi paigaldada, näiteks kommunikatsioonide rajamisel. Pärast kaevetööde lõpetamist ja kivisillutise taastamist on kõik täpselt nii nagu enne. Kahjustuste puhul piisab vaid mõne tänavakivi väljavahetamisest.

Puhas ja kuiv õueala.

Tänavakivid tagavad puhta ja kuiva õueala. Ilus kivisillutis aitab unustada porised hoovid, lihtsustab lume ja lehtede koristamist.

Lai valik erinevaid kivitüüpe.

Tänavakive on olemas erineva kuju ja paljude värvidega, mis võimaldavad rajada nii lihtsamaid kui ka dekoratiivsemaid aiateid ja kiviplatse. Neist saab moodustada huvitavaid mustreid või kasutada erinevaid värvitoone. Enamlevinud värvitoonideks on hall, must, pruun ja punane. Vähemlevinud toonid on kollane, roheline, sinine jt.

Mida teha suurte lehehunnikutega?
Mida teha, kui sinu aias on väga palju kuivanud lehti? Aiaomaniku suurim mure seoses puulehtede koristusega ongi enamasti see, et kuhu need tohutud lehehunnikud panna. Üks võimalus on teha lehekompost. See on kasulik valik, sest lehekompost on väga hea mullaparandaja.
Lehed tuleks asetada pärast kokkuriisumist kompostikasti. Lehemulla tegemiseks sobivad peaaegu kõigi lehtpuude ja –põõsaste lehed (v.a tammelehed).

Paiguta lehed kihtidena nii, et ühe kihi paksus oleks umbes 20–30 cm. Kihtide vahele aseta muruniitmise jääke ja oksi.

Lehehunnikuid saab ka ära põletada või suurtesse mustadesse prügikottidesse pakkida. Viimast teevad enamasti linnainimesed, põletamisega tegeletakse pigem maapiirkondades. Siiski, lehtede põletamine ei ole soovitatav, sest lõkke tegemisega kaasnevad alati riskid. Pealegi on lehed tihtipeale veidi niisked ja võivad põlemisel seetõttu päris palju tossu välja ajada. See on aga omakorda oht kõikide lähedalolijate tervisele.

Kivitüübid

Sileda kivisillutise jaoks sobib kõige paremini nunnakivi, mida eelistatakse peamiselt karpmaja-tüüpi hoonete juures. Omapärasema tänavakividest sillutise jaoks soovitame valida sakilise äärega unikivi, millest on saanud eelistatuim valik. Nagu nimigi ütleb on unikivi universaalne ja sobib kasutamiseks enamikes paikades. Rohelust hindavale inimesele on kõige meelepärasem valik murukivi, mis harmoneerub suurepäraselt muu haljastusega.  Maalähedasema stiiliga elamute juurde sobib tahutud maakivi meenutav mungakivi. Efektsust hindaval inimesel on võimalus valida graniidist, paekivist ja kvartsiidist (liivakivi) valmistatud tänavakive. Nende tänavakivide maksumus ja paigaldamine on betoon-tänavakividest tunduvalt kallim. Siinkohal tuleb arvestada ka sellega, et graniit ja kvartsiit kestavad kaua, kuid paekivil on kombeks lagunema hakata. Tänavakivid võimaldavad laduda väga palju erinevaid kivimustreid, kombineerides värve ja erinevaid kivitüüpe või paigaldada ühesugustest kividest erinevaid asetusi.

Tekst/kujundus: Kivitom / Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: istock

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist AED

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.