Vanni puhastamine ja kaitsmine

Vanni puhastamine ja kaitsmine

Mustuse, seebijääkide ja katlakivi eemaldamine vannist ei ole ainult puhtuse küsimus, vaid ka vanni pikaealisuse tagamine.

Vanni korrektseks puhastamiseks tee kõige pealt kindlaks, millisest materjalist on vann, et seda mitte kahjustada. Nii saad puhastamisel ilma suurema vaevata ka parimad tulemused. Mõni vahend, mis võib olla sobilik näiteks akrüülile ja võib hoopis kivist vanne kahjustada — erinevast materjalist vannid nõuavad erinevaid puhastusvahendeid.

Akrüülist vanni puhastamine

Lühidalt öeldes on tegu plastikust valmistatud vanniga. Materjalide kvaliteet aga erineb tootjate lõikes palju. Kasutusel on erinevaid plastikutüüpe, mille seast tuleks valida valge varjundiga vannid, mitte sinakad. Nimelt on sinakat toonid akrüülist vannid odavast „ABS“ plastikust. Järsku lihtsalt tuua välja, et on erinevaid akrüüle, erineva paksusega akrüüle. Vastupidavamate akrüülide kiht algab 5-6mm-st. Soodsamate vannide akrüül on õhema pinnaga.

Akrüülist vannid on tänapäeva kodudes väga levinud. Valmistatakse erineva paksusega akrüüle, vastupidavamate akrüülide kiht algab 5-6mm. Soodsamate vannide akrüül on õhema pinnaga. Akrüül on aga võrreldes teiste materjalidega pehme ja kriimustustele vastuvõtlikum. Seega ei tohiks akrüülist vanne puhastada abrasiivse vahendiga. Kodustest vahenditest sobib õrnatoimeline nõudepesuvahend ja pehme švamm. Intensiivsemate plekkide puhul võib kasutada sidrunihapet või majapidamisäädikat, mis tuleks seejärel kohe loputada sooja veega. Turult võib leida veel ka spetsiaalseid vahendeid, mis sisaldavad vaha ning muudavad vanni pinna mustust hülgavaks.

Kivist (e. komposiitkivi) vanni puhastamine

Nende vannide tootmiseks kasutatakse valget marmorit, mis purustatakse ja segatakse erinevate komposiitmaterjalide ja vaikudega, moodustades lõpuks ühtlase massi. Saadud mass valatakse vormi ning kivistatakse. Lintmani tootevalikus olevad kivivannid on erinevatelt tootjatelt ning nende koostis erineb. Kivivannide hooldust ei pea kartma. Kivivanni pind on tänu akrüüli-vaigusegule poleeritud. Peale igat kasutuskorda võiks kivivanni loputada sooja veega ning veeplekkide vältimiseks kuivatada korralikult pehme lapiga. Kriimustuste korral võib näiteks Schönbergi brändi kivivanne poleerida vesipaberiga 1500+ (liivapaber). Hiljem poleeri pind pastaga (neutraalne autovärvi parandaja,  metalli poleerimispasta). Sügavamate kriimustuste korral korda eelnevalt kirjeldatud töökäiku. Parima tulemuseks saavutamiseks lihvi ainult kriimustust ennast (lihvi võimalikult väikest ala). Pea meeles, et pidev abrasiivse vahendi kasutamine võib kahjustada vanni „siidist“ pinda. Kui aga plekid on põikpäised, siis soovitame puhastamiseks ja kaitsmiseks kasutada One System puhastuspiim AE.

Vaskvanni puhastamine

Vaskvanne kasutati 19. sajandil ja nüüd on nad tagasi, kuid uuel ja täiustatud kujul. Need vannid on äärmiselt rafineeritud ja kallid. Põhimaterjaliks on vask, mis võib seest olla kaetud nikliga. Vasest vannid on luksus, millel on hea soojapidavus, säilitades vee temperatuuri pikaks ajaks. Samuti on vasel antibakteriaalsed omadused ning eluaegne garantii. Vasest vanni puhastamine on lihtne – tuleb kasutada pehmet lappi ning toodet, millel ei ole abrasiivseid omadusi. Puhastamiseks võib teha ka sidrunihappe – 5-10% vesilahuse. Kindlasti ei tohiks vasest vanni kraapida. Pärast igat kasutamist kuivata vanni pind põhjalikult. Soovi korral võid proovida vaskvanni pinda vahatada. See aitab vältida kriimustusi ja ka mineraalide ladestumist.

Massaaživanni puhastamine

Tavaliselt on need vannid valmistatud akrüülist, ent nõuavad väheke teistsugust puhastust just massaažisüsteemide tõttu. Nimelt on massaažisüsteemi torustik koht, kuhu koguneb kergesti mustus ning on seetõttu parim elupaik bakteritele. Kui vann jääb pikaks ajaks hooldamata, hakkab see levitama ebameeldivat lõhna. Torude puhastamiseks on poodides saadaval erinevaid tooteid. Küsige lähimast santehnika või ehituspoest. Parim puhastus massaašivannile on aga selle töös hoidmine. Ära jäta vanni pikalt seisma. Vann peaks olema kasutuses ca 3-4 korda kuus ja kord aastas ning vajadusel võiks puhastusvahendiga hooldada. Puhastamiseks järgi neid punkte:

- Täida vann veega nii, et kõik veemassaažidüüsid jääksid vee alla;
- Lisa massaažisüsteemi puhastusvahend vannivette, vastavalt toote kasutusjuhendile;
- Käivita vanni veemassaažisüsteem ja lase veepumbal ca. 10 minutit töötada;
- Lülita massaažifunktsioon välja ja tühjenda vann;
- Seejärel loputa ja puhasta vann põhjalikult puhta veega.

Samuti võiks iga kord pärast vanni kasutamist ja veest tühjaks laskmist massaažisüsteem 20–30 sekundiks tööle panna. Sellisel viisil tuleb vesi düüsidest välja, mustus ei kogune väga kiiresti ja hilisem vanni puhastamine on tõhusam.

Malmvanni puhastamine

Siiani on paljudes Eesti kodudes säilinud just malmvannid. Malmvannid on kaetud emaili kihiga ning kui viimane on kulunud, siis tuleb välja roostene pind. Raua toimest määrdunud vanni puhastamiseks tuleb kasutada happelisi vahendeid, selliseid, mis muudavad raudhüdroksiidi lahustuvaks ühendiks. Hea variant on äädikhape. Rasva (kreemitatud nahk) eemaldamiseks piisab näiteks söögisoodast või seebist, mida lapiga laiali hõõruda. Nende vannide puhul tuleb eemale hoida karedatest küürimisharjadest. Spetsialistid soovitavad emailitud vanne puhastada spetsiaalsete pulbritega. Pasta võib valmistada ka ise – selleks sega kokku kaks osa söögisoodat ja üks osa vesinikperoksiidi. Vana malmvanni võib uuendada ka värviga, spetsiaalsete vanniparandus komplektidega või isegi uuesti emailimisega. Selleks küsi nõu ekspertidelt.
Tekst/kujundus: lintman.ee / Scandinavian HOME | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: entrancemakleri.se
Jaga artiklit

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist VANNITUBA | WC

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Scandinavian HOME veebiajakiri toob teieni inspireerivaid kodusid, kaasaegseid sisekujundustrende ning uudiseid disaini ja arhitektuuri maailmast. Samuti leiate siit maitsvaid retsepte, praktilisi ilunippe, aiaplaneerimise soovitusi ja ideid reisimiseks.

jälgi meid siin

Scandinavian HOME

- aastast 2015 -

.