Mida peaks teadma segistite viimistlustest?

Mida peaks teadma segistite viimistlustest?

Segisti on üks oluline detail vannitoa kujunduses. Paraku nõuab isegi sellise detaili ostmine põhjaliku eeltööd. Mida aga võiksid teada erinevatest segistite viimistlustest enne kui neid ostma lähed?

Kroom

Enim levinud viimistlus segistitel on kroom ja seda täiesti põhjusega. Kroom on kõva metall, mis moodustab segisti pinnale väga vastupidava ja passiivse katte. Oma värvitu peegelpinnaga sobitub ta probleemideta enamikku interjööridest ning samas on ka odavaimaks pinnaviimistluseks. Kroom kantakse pronksist segisti detailidele galvaaniliselt, galvaanika tagab tugeva nakke ning üldjuhul ei hakka kroom kooruma segisti pinnalt ka pärast läbivat vigastust.

Kroom viimistlusega segistid satuvad seetõttu ühiskondlikesse ruumidesse ja professionaalsesse kasutusse. Samuti soovitaks valida kroomsegisti juhul kui teie vesi on eriti katlakivine või roostene ja seega on vajadus segisti pinda puhastada tihedamalt ja tugevamate vahenditega kui tavaliselt.

Matt kroom

Matt kroom on oma välimuselt veidi alumiiniumit meenutav matt pinnaviimistlus. On kroomiga oma omadustelt sarnane kõva, galvaaniline viimistlus, reeglina on toode paar-kolmkümend protsenti kallim kui sarnane kroomviimistlusega. Veidi eksklusiivsema viimistlusena esineb ka harjatud kroomi.

Harjatud roostevaba

Siin on nüüd koht kus tuleb silmad lahti hoida, sest on olemas kaks radikaalselt erinevat varianti. Enamus segisteid toodetakse pronksist ning harjatud roostevaba viimistlus tekitatakse harjatud pinna nikeldamise teel. Kuna aga nikkel on aktiivne metall, siis korrosiooni vältimiseks ta lakitakse üle. Selline segisti on kroomituga võrreldes tundlikum välistele vigastustele. Lakk on võrreldes kroomiga pehmem materjal, samas aga jälle oluliselt paksema kihina segisti pinnal. Ei maksa karta, et ta nüüd sealt väga lihtsalt ära ei kulub. Sellise viimistluse eripära tuleb lihtsalt võtta teatavaks ja toote hooldamisel sellega arvestada ja segisti saab olema väga pikaealine. Kui aga lakk saab siiski läbivalt vigastatud, hakkab nikkel vigastuse alt ja kõrvalt tumenema ning pöördumatu protsess on lahti päästetud. Oma hinnalt on harjatud roostevaba segistid umbes samas hinnas matt kroomiga.

Kuld ja poleeritud pronks

Kaks täiesti erineva hingeelu ja taustaga viimistlust, mis oskamatule silmale paistavad ühe ja samana. Ehe kuldne viimistlus on kõige lihtsam saavutada kullaga katmise ehk kuldamise teel. Ka pole ta nii kallis kui arvata võiks, kuna tegu on vaid mõne mikroni paksuse galvaaniliselt peale kantud kulla kihiga. Kulla eeliseks on tema passiivsus, vastupidav põhimõtteliselt igasugusele keemiale, aga samas on tal ka suur puudus, kuld on pehme. Liigne hõõrumine kriimustab pinna ja lõpuks kulutab kulla kihi sootuks maha. Seega kullatud segistid nõuavad erilist hoolt ja tähelepanu puhastamisel. On olemas ka sellised vähem levinud väga eksklusiivsed pinnaviimistlused nagu matt kuld ja harjatud kuld, nende juures kehtib samuti kogu eelnev kulla kohta käinud jutt.

Vask

Vask on eksimatu ja julge valik vannitoa interjööri. Ta annab vannitoale rikkaliku tunde, eriti kui ta on sobitatud kokku mõne peenema materjaliga, näiteks marmorist tööpinnaga. Samuti sobitub vask kokku nii valge kui musta värvigammaga, näiteks valge valamu, mustad sisustusdetailid. Vasest segisti puhul on eeliseks see, et vasel on looduslikud antibakteriaalsed. omadused. Lühikese aja jooksul muutub vase kriimustus tumedamaks ja sulandub lõpuks paatinaga. Vasest segisti puuduseks võib tuua läikiva vaskviimistluse, mis võib vajada pisut rohkem hooldust kui harjatud nikkel, harjatud pronks või kroom, kuid kui lasete sellel loomulikult vananeda, tekib vasel ilus paatina. Vask pole ka nii vastupidav kui muud viimistlusmaterjalid.

Värvitud segistid

Huvitaval kombel on värvitud segisti üsna harv nähtus. Aeg ajalt tootjad ikka lasevad välja mõningaid värvitud seeriaid kuid valdavaks see viimistlus pole saanud. Kas on põhjus värvi suhteliselt pehmes olemuses, sarnaselt lakitud segistitele nõuavad nad kõrgendatud tähelepanu hooldamisel. Või on probleemiks värvide sobitamine muu interjööriga, jäägu igaühe enda otsustada. Julgustaksin värvitud segistite valikut kaaluma ja oma eelarvamused proovile panema.

Tekst/kujundus: Scandinavian HOME | S.Heinmets, J.Gotta | Fotod: entrancemakleri.se

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist MAAKODUD | MAJAD

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa
jälgi meid siin

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Scandinavian HOME alustas tegevust aastal 2015.