Koera magamisase elutoas

Lemmiklooma magamis- ja puhkamise ase on tavaliselt üks esimesi asju, mida uuele neljajalgsele pereliikmele ostma tõtatakse.

Kui esmapilgul näib see lihtne ja kiire ost, sest kauplustes leiduv valik on lai, võib just suur valik saada takistuseks selle kõige õigema leidmisel. Vastav magamisase peab enamasti sobima kodu sisekujundusega, olema ilus ja hõlpsalt hooldatav ning pakkuma lemmikule vähemalt sama mõnusat olemist kui meie endi voodi.

Nõu annab: Pet City lemmikloomapood

Järgnevalt väike ülevaade populaarsemate magamisasemete eelistest ja eripäradest.

Standardne magamisase, matt. Kõige levinumad, matid või padja moodi, kõrgemate servadeta pesad, mis on tavaliselt kaetud fliisi, teksa, tehiskarva, veluuri, plüüsi, vms pehme, kuid vastupidavama riidega. Sisutäiteks kasutatakse enamasti niiskust mitte imavaid materjale nagu polüester.

Padja-tüüpi pesad sobivad enamikele loomadele, kuid vanematele või liigese- või luustikuprobleemidega koertele ei pruugi pakkuda piisavat ortopeedilist tuge.

Pesa

Pesa-tüüpi asemed on lisaks pehmele alusele kõrgemate servadega, mille vastu loom saab ka toetuda. Pesa servad võivad olla täisulatuses või osaliselt, jättes näiteks mingi osa avatuks, et lemmikul oleks hõlpsam liikuda või ümbrust jälgida. Sarnaselt matile on pesad kaetud pehme riidekattega ning lisaks alusele võivad sisupehmendusega olla ka servad.
Seda tüüpi pesad sobivad lemmikutele, kellel on muuhulgas suurem turvalise tunde vajadus ja kes tahavad lamades seljaga millegi vastu toetuda.

Sõõrik-tüüpi magamisase

Sarnaselt eelmisetele on sõõrik-tüüpi pesad samuti kõrgete servadega, kuid viimased on alati ümmarguse vormiga ning igast küljest kinnine. Enamasti on need pesad väga pehmed, võimaldades loomal end turvaliselt kerra tõmmata. Sõõrik-tüüpi pesad on muuhulgas hea alternatiiv lemmikutele, kes muidu armastavad magada nt peremehe voodis.

Kas teadsid, et hajutatud valgus teeb ruumi avaramaks ja lisab soojust?
Kas teadsid, et ülespoole suunatud valgus teeb ruumi kõrgemaks?
Tugev valgus toob aga esile kujundusvead ja nõrk valgus peidab neid.

Kinnine magamisase

Poolkinnised või väikese ukseavaga, muidu kinnised pesad, sobivad eelkõige väiksematele koertele ning suuremale osale kassidele. Seda tüüpi pesasid eelistavad loomadele meeldib, kui nende magamisase on ülejäänud saginast eemal ja kasside puhul võiks see olla ka natuke kõrgemale tõstetud. Enamasti on kinnised pesad plüüsist, pehmest kunstkarvast või fliisist ja magamisalus on lisatäidisega (küljed enamasti mitte).

Kõrge magamisase

Põrandast kõrgemale tõstetud magamisasemeid kasutatakse kodudes nii sisekujunduselemendina (meenutades sh miniatuurseid diivaneid), kuid lisaks on neil praktiline otstarve. Kõrgem magamisase on põrandal olevast mõnevõrra soojem ning lisaks teeb erinevate parasiitide ligipääsu pesale põrandalt keerulisemaks. Selline magamisase ei sobi liigese ja erinevate ortopeediliste probleemidega loomadele ja eraldi koeratõuna võiks välja tuua pika selgrooga taksid.

Ortopeediline magamisase

Nagu nimi ütleb, on ortopeedilised pesad-matid mõeldud looma ortopeediliste probleemide leevendamiseks. Lisaks pakub sedasorti pesa head toetust vanematele koertele ja loomale, kellel võib olla eeldusi ortopeediliste probleemide tekkeks, aga ka väga kõhnadele lemmikloomadele. Ortopeediline pesa on tavapärasest kindlasti jäigem ning kõvem. Ortopeedilise pesa pealispind on kaetud materjaliga, mis ei ole libe  ega niiskust imav. Sisutäiteks on kõrge kvaliteediga tihe vaht või nn memory-foam kehakuju salvestav täitematerjal.

Kõige levinumad standardsed magamisasemed on mati või padja moodi (nagu antud fotol), kõrgemate servadeta pesad, mis on tavaliselt kaetud fliisi, teksa, tehiskarva, veluuri, plüüsi, vms pehme, kuid vastupidavama riidega. Sisutäiteks kasutatakse enamasti niiskust mitte imavaid materjale nagu polüester. Padja-tüüpi pesad sobivad enamikele loomadele, kuid vanematele või liigese- või luustikuprobleemidega koertele ei pruugi pakkuda piisavat ortopeedilist tuge.

Tekst/kujundus: Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta

 

Head teemad lugemiseks

Enim loetud artiklid

"Soovid meie ajakirjas reklaami, siis kirjuta toimetusele"

scandinavianhomeajakiri@gmail.com

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist ELUTUBA

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Kirjuta meie toimetusele

Ajakiri ScandinavianHOME alustas tegevust aastal 2015.