Mis põhjusel võiks veel jätta pealsed lõikamata? Väga varakult maha lõigatud püsilillepeenrale jääb must ja tühi maa, kus ka sügisel saavad kasvu alustada või jätkata erinevad üheaastased umbrohud. Tuntuim ja tüütuim neist ehk vesihein. Vesihein võib külmal ajal väga edukalt suureks taimeks kasvada. Seega, mida varem teha peenral pealsete koristus, seda rohkem tööd tuleb seal hiljem rohimisega teha. Püsikute lehtede ja võrsetega kaetud pind püsid alati kauem ka umbrohuvaba.
Aga siis ei saagi aed sügiseks korda? Aed võib olla kogu aeg korras! Kord ei tähenda ilmtingimata seda hetke, kui kõik on maha lõigatud. Palusalu Aias käib püsikute ja kõrreliste lõikamine 2 hektari suurusel alal kuni kevadeni - tööd on jaotatud pikema aja peale - nii saab ka talvisel ja külmemal ajal siduda õues käimise kasuliku tegevusega.
Talvisele aiale annavad samuti lume ja härmatise alla jäävad kõrrelised ja isegi mõned tugevamad püsikud huvitavaid nüansse. Väga hästi püsivad Eesti tingimustes ka talvel püsti näiteks teravaõiene kastik, punane siilkübar, harilik pune, monarda, hiidiisop ja mõned kukeharjade sordid. Oktoobrikuist Palusalu Aeda Põlvamaal saab vaatama tulla juba 16.10.
Veebiajakiri Scandinavian HOME