Prantsuse madratspadi, kasvav trend põhjamaa interjöörides

Prantsuse madratspadi, kus saab end tunda eriti koduselt ja mõnusalt

Koostöös Abakhan Fabrics Eestiga tegime põhjama interjööri loodud Pratsuse madratspadjad, mis kindlasti paljudele meenutavad välimuselt nõukaaegseid madratseid. Neid käsitsi valmistatud madratspatju saad kasutada nii lamamistoolidel või maas istumismadratsitena. NB! Kogu töö toimub enamuselt käsitsi!
" See isetegemise projekt ei ole nii raske kui võib arvata- see oli minu esimene katse Prantsuse madratspatjadega ja usun, et tulemus pole sugugi halb": Scandinavian HOME peatoimetaja Sirli Heinmets.
 Loe kuidas täpselt töökäik käib ja mida vajad, et ka ise saaks kauni sisustuselemendi oma eluruumi valmis meisterdada.

Mida vajad:
-Linane kangas / 296 - Abakhanist, hind: 11.60€ m-kanga paksuse ja värvuse võid ise määrata, oluline, et kangas ei oleks liiga puine ja sul oleks seda kerge käsitsi kokku õmmelda.
-Linane niit / Naturaalne 12019-102- Abakhanist, hind: 2,13€- kanga kokku õmblemiseks
-Poroloon mõõduga 70 x140cm (5tk) Abakhanist, hind alates 14,90€/tk- Osta mitu suuremat porolooni
-Mahuline vatiin (300 g/m2) 145x130cm (1tk) Abakhanist, hind 6,90€/m
-Õmblusnõel pikem (nukunõel) madratsist läbi õmblemiseks, hind alates: 3€/tk
-Õmblusniit Moon (2tk) Abakhanist, hind: 2,50€/tk, kangaste kokku õmblemiseks masinaga
- Käärid

- Nuga

- Mõõdulint
- Õmblusmasin

1. Alusta poroloonide välja lõikamist. Tee seda põrandal. Kõigepealt mõõda täpselt välja mõõt 70x140cm. Tee pliiatsi/vildikaga kontuurid ette ja lõika esimene poroloon õigete mõõtudega välja. Kõige parem on porolooni lõigata terava noaga, saab kiirelt ja sirgelt, kuid tuleb jälgida, et põrandat ära ei kriimusta. Järgnev välja lõigatud tükk võta abiks järgmiste poroloonide välja lõikamiseks. Aseta välja lõigatud poroloon uuele poroloonile ja lõika noaga koheselt õige mõõt eelmise porolooni järgi välja. Tee neid kokku 5 tk.

 

2. Järgmiseks asteka kõik viis porolooni kohakuti üksteise peale.

 

3. Nüüd võta välja mahuline puuvill ja laota see põrandale laiali ja tõsta viis üksteise peal olevat porolooni vatiinile. Kata vatiiniga kõik küljed. Eemalda noaga üleliigne vatiiniosaja ja seejärel võta abiks puuvillane niit (topelt niidiga) ja nõel ning õmble vatiiniosad omavahel kokku.

4. Madratsi katte väljalõikamine. Oled jõudnud pealisosa juurde. Algul võib tunduda sulle, et kangas on liiga õhuke, kuid seda ta kindlasti ei ole. Enne linase kanga sobivate mõõtu välja lõikamist tuleb täpselt mõõta kanga laius ja mõõt. Võtta abiks järgnev nipp, et kangas jääks peale lõikamist sirgeks ja ei kisuks ühele või teisele poole ja oleks õiges mõõdus. Kui oled poest äsja kanga ostnud ei pruugi ääreosa olla alati õieti lõigatud seetõttu mõõda kangaosa vähemalt 5cm kauguselt. Seejärel võtta abiks nõel ja tõmba sellega nähtavale üks linane niidiosa. Haara sellest kinni ja proovi seda järjest täies pikkuses kangalt kätte saada, kui oled niidi kätte saanud jääb nähtav osa, mida mööda saad sirge lõigu. Lõika nüüd kanga äär mööda nähtavat osa ilusti ära. Kasuta sarnast tehnikat iga mõõdu väljalõikamisel. Nüüd mõõda kanga laius. Kanga laius tuleb mõõtudelt pikem kui porolooni mõõt. Kanga laius madratasi pealt ja alt: 76cm, pikkus:148cm (2tk). Pikemad äärmised küljed: laius 17cm, pikkus:148cm (2tk). Lühemad äärmised küljed: laius: 17cm, pikkus: 76cm (2tk)

 

5. Madratsi katte õmblemine. Õmble kanga kolm külge omavahel kokku 1cm kauguselt (võtta appi õmblusmasin, kui masinat pole tuleb kõik osad õmmelda kokku käsitsi). Neljas külg aga õmble osaliselt, sealtkaudu saab madratsi katte madratsi sisule peale tõmmata. Kui kangaosad on kokku õmmeldud siis võta vatiiniosaga kaetud poroloon ehk madratsi sisu ja tõmba madratsi kate kinniõmblemata osast madratsi sisule peale. Kui madratsi kate on ümber madratsi korrektselt peal, õmble lahtine osa käsitsi kokku.

6. Kangaga sõlmekesed. Pane madratspadi maha ja märgi ära madratspadjale kohad kuhu tulevad kangaga sõlmekesed. Seejärel vajad: pikka nõela (,et mitmekordsest poroloonist läbi minna), topeltniidiga linast niiti ja ruudukujulist 6x6cm linasest kanagast ruute (22tk). Voldi ruut kolmnurgaks. Seejärel võta pikk nõel ja topeltniidiga linane niit (3 kordne) ja tee nende taha sõlm. Tõmba niit kolmnurgaks volditud kanga otsast läbi ja võtta ette esimene sõlmekese koht, kust nõela koos niidiga läbi viid. Püüa nõel koos niidiga teiselt poolt madratsit kätte saada ja pööra madrats ümber. Seejärel mine põlvedega madratsi peale sõlmekese kohale (et seal toimuks sel hetkel vajumine) ja proovi niit järgmisest kolmnurgaks volditud kangaosast niit läbi tõmmata ja lükka kangaosa võimalikult madratsi sisse. Seejärel tee mitmed sõlmed peale, et sõlmeke jääks oma kohal kenasti sissepoole hoidma. Ja nii veel 10 korda.

7. Madratspadja ääred. Kõige rohkem vaeva näev ala. Kogu töö tuleb teha käsitsi. Vajad pika nõela ja linast niiti. Tee niidi otsa väike sõlm. Nüüd võtta madratsi äär tugevalt käte vahele ja hakka linase niidiga edasi tagasi läbi põimima, saades efektse Prantuse madratsile omase ääre, mis annab juurde just selle õige nüansi.

Kui kõik ääred saab tehtud jääb vaid üle oma töö nauding.

Tekst/kujundus/materjal: Scandinavian Home | S.Heinmets, J.Gotta | Abakhan Fabrics Eesti
Fotod:Scandinavian Home, J.Gotta

 

Head teemad lugemiseks

Enim loetud artiklid

"Soovid meie ajakirjas reklaami, siis kirjuta toimetusele"

scandinavianhomeajakiri@gmail.com

Loe ja vaata kõiki artikleid rubriigist INTERJÖÖRID INSPIRATSIOONIKS

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Kirjuta meie toimetusele

Ajakiri ScandinavianHOME alustas tegevust aastal 2015.