Tapeet aitab interjööri muuta | Kuidas aga tapeeti paigaldada ehk tapetseerida?

Tapeet aitab interjööri muuta | Kuidas aga tapeeti paigaldada ehk tapetseerida?

Oled tegemas uuendust elutoas

Üheks interjööri muutmise viisiks on tapeedi vahetus.
Tapeedi valimine koju on üks tähtsamaid elemente. Ilus tapeet on samas hea idee allikaks. Kui valik tehtud on ülejäänud tuba juba veidi kergem kujundada.

Kuidas aga tapeeti paigaldada ehk tapetseerida?
Kõigepealt tuleks välja arvutada kui palju tapeeti on vaja osta ja kui suurt pinda hakatakse tapeetima.Selleks saab võtta kasutusele standardse tapeedi kulu arvutamise valemi (ruumi ümbermõõt x ruumi kõrgus):5 = rullide arv (ruumi mõõdud meetrites) Mustriliste tapeetide puhul tuleb arvestada, et tapeeti kulub kindlasti rohkem kuna peab jälgima mustri kattumist. Tapeedi ostmisel jälgida ka kindlasti, et kõik tapeedirullid oleksid identsed ja, et nende partiinumber ühtiks. Lisaks osta õige liim.

Vinüültapeedile käib vinüültapeediliim, pabertapeedile teine liim. Küsi kindlasti müüjalt abi.

Mida läheks veel vaja osta: tapeediharja õhumullide kõrvaldamiseks, tapeedi nuga, mõõdulinti või siis loodimisnööri, kliistri peale kandmiseks suurt pintslit või harja ja liimianumat.
000.png
RUBRIIK ELUTUBA
Kuidas alustada?

Kõigepealt too välja üleliigsed mööbliesemed ja detailid. Siis vaata üle sein kuhu hakkad tapeeti panema. Sein peaks olema kuiv, puhas, sile, tolmu- ja rasvavaba.Kui seinal veel vana tapeet, tuleks see vanas tapeedist ära puhastada. Küllaltki hästi saab vana tapeedi seinalt ära kuuma veega, kasta värvirull kuuma vette ja rulli sellega mööda tapeeditud seina. Lase veidi veel tapeedi sisse imbuda ja seejärel eemalda tapeet. Abiks võid võtta eemaldamisel pahtlilabida.
Kõik praod ja ebatasased pinnad on soovitav pahteldada ja siis hiljem liivapaberiga ära siluda. Eelnevalt värvitud pinnal tuleks lahtine värvikiht eemaldada ja siis pind liivapaberiga karestada.

Järgnevalt tuleks teha seina pinnale kruntimine. Kui sein pole krunditud, imendub liim seina ja tapeet võib hakata lihtsalt lahti tulema või jääda inetult lokkima. Seina võib kruntida suvalise tapeediliimiga, see ei pea olema liim, mida hiljem tapeedile pintseldama hakkate. Seega valige kruntimiseks kõige odavam liim. Kui palju on liimi vaja kruntimiseks lahjendada, on kirjas liimipakil. Tapeedi paigaldamisel on oluline lõpptulemus, seetõttu tuleks kindlasti eelnevalt läbi mõelda, millisest ruumi otsast tapeetimist alustada.

Enne tapetseerimist tõmmake seinale vertikaalne joon, kasutades selleks loodi, laserloodi või loodimisnööri. Seejärel mõõtke ära lae kõrgus põrandast ja lisage saadud summale veel umbes 10cm lisaks. See on vajalik selleks, et saaks rahulikult mustrit klapitada, lisaks saab hiljem üleliigse osa ära lõigata.

HEAD TEEMAD

50-ndate ja 60-ndate põhjamaine disainmööbel elutoa interjööris

Põrand on viies sein, mis dikteerib terve ruumi väljanägemist, muutes tavalise toa eriliseks. Kiireim viis toale uue hõngu andmiseks on vahetada välja vaip.

...
Image
Liimi kandke tapeedile suure pintsliga. Liimiga ei tohiks koonerdada vaid panna koheselt piisavalt liimi, et ei peaks hiljem ühenduskohtadesse uuesti hakkama liimi panema. Lisaks peaks loodima iga viiendat paani, et seinakõverustest hoolimata tapeet sirgelt joonduks Üleliigse tapeedi äralõikamiseks kasutage teravat nuga.(n: vaibanuga).

Kui tegu on mustrilise tapeediga, siis pärast esimest paani lõikamist, lõigake järgmine ning veenduge, et muster läheks eelmisega kokku.
Pärast paanide lõikamist alustada liimiharja abil liimi kandmist paani tagaküljele. Kui see on tehtud, tõstke paani otsad keskele kokku ja jätke paanid mõneks minutiks imenduma.

NB! Ärge unustage põrandat liimi eest kaitsmast!

Liimiga määrdumise vältimiseks võtke appi vanad ajalehed.
Kui liim tapeedil imendunud alustage paigaldamist. Esimese paani vertikaalne paigaldamine on väga oluline, kuna järgnevad paanid joonduvad selle järgi. Iga seina esimene paan tuleks panna vertikaalselt loodi. Järgnevad paanid aga serv-serva vastu. Ülekatmist ei tohi olla!

Tapeeti on seinale kõige hõlpsam kinnitada tapeedilabidaga. Plastmassist labidaga keskelt äärde surudes saab õhumullid ja liigse liimi hõlpsamini välja kui tavapäraselt harja või riidetükiga nühkides.

Paani servade alt välja pressitud liim eemaldage koheselt puhta niiske lapiga. Servade puhul, millel pole nakkumist toimunud, kasutage spetsiaalset tapeediservaliimi.
Peale tapeetimist jääb üle veel üleliigsed tapeedi osad terava noaga ära lõigata.

Toome teieni ka mõned kauni tapeediga elutoad, et saaksite inspiratsiooni tapeedi valikul.

Häid ideid ja head tapetseerimist!
 Tekst: Scandinavian Home
Fotod: Pinterest.com
Liitu uudiskirjaga

VEEL AJAKIRJAS

Milline diivanilaud on Sinu elutoale ideaalne? Diivanilaua valimisel on kindlasti oluline millises stiilis on kodu kujundatud? Saa inspiratsiooni oma ülejäänud kodu

...

Kindlasti on nii mõnelgi tekkinud suur ostuhullus mõne uue trendika sisustusaksessuaari ostmisel. Sel juhul peaks meenutama, mis juba kodus olemas on ja kas seda

...

Milline riiul sobib kõige paremini just Sinu nõudmistega? Enne riiuli soetamist tuleb kindlalt paika panna kõik oma nõudmised, et vältida pettumust, kus lõpptulemus

...

Lambanahast vaipkatted on üha enam sisekujunduses populaarsust kogumas. Aina rohkem kohtab talvisel ajal interjööris lambanahast vaipkatteid, mida ei leidu vaid

...

Nahk on mööbli kattematerjalina meeldiv, pikaealine ning aja möödudes naha omadused aina paranevad.  Kuna nahk on looduslik materjal vajab ka tema värske

...

Läbimõeldud detailid ja hästi planeeritud sisekujundus- sellesse on raske mitte armuda. Kuidas luua harmoonia kahe täiesti erineva stiili vahel? Et saada see

...

Tubases õhus võib leiduda erinevaid toksilisi aineid. Neid leidub värvides (siia alla kuuluvad ka trükivärvid ja erinevad siseviimistluse värvid), kodukeemias

...

Tõenäoliselt on diivan üks kallimaid, kui mitte kõige kallim mööbliese ruumis, seepärast tasub seda ka hoolikalt valida. Esmalt tuleks läbi mõelda, kes diivanil

...