Väike jõulupuu

Väike jõulupuu

Paljud inimesed loodavad, et saavad potikuuse kevadel aeda istutada ja selle kasvamist jälgida.

Kuid potijõulupuu ostmisel peab kindlasti teadma, mis liigiga on tegemist ja kas ta üldse meie talvistes tingimustes vastu peab.
Kindlasti ei kannata meie pakaselisi talvi heleroheliste okastega suureviljaline küpress (Cupressus macrocarpa), kuid ta on ilus talvel toas jõulupuuna.
Suvel, istutatuna suuremasse potti, sobib ta hästi kaunistama terrassi või rõdu. Kalifornia ebaküpress (Chamaecyparis lawsoniana) ’Ellwoodii’ ja lõhnav ebaküpress (Chamaecyparis thyoides) ’Top Point’ vajavad aias kasvamiseks niiskemat pinnast ja varjulisemat kasvukohta. Käre talvepakane võtab aga elu neiltki.
Image
RUBRIIK JÕULUD
Vastupidavamad potijõulupuud, mida võiks aeda kasvama panna
harilik kuusk (Picea abies) hallikasroheliste okastega serbia kuusk (Picea omorika) torkav ehk hõbekuusk (Picea pungens) kanada kuuse (Picea glauca) sort ’Conica’.

Kadakatest talub hästi meie talve koonilise kuju ja teravate hallikasroheliste okastega hiina kadakas (Juniperus chinensis) ’Stricta’. Neid okaspuid võib talvel hoida terrassil või rõdul potis jõulupuuna.

Mida väiksem on puuke, seda suurem on tema kasvamamineku õnnestumine ka hiljem aias. Väikesed okaspuud on enamasti kasvatatud potis ja juured seega terved ning elujõulised. Suuremad, üle meetri kõrgused okaspuud, on enamasti põllult enne potti istutamist välja kaevatud ja suuremad juured on neil kahjuks kõvasti kannatada saanud, kuid vedamise korral lähevad nad siiski aias kasvama.
Potijõulupuude eeliseks lõigatud jõulupuude ees on see, et nad püsivad kauem värsketena ning seetõttu võib nad koju viia kasvõi juba novembris, enne esimest adventi.

Potijõulupuu hooldusnipid
Potijõulupuud kasta toas rikkalikult nii, et mullapind oleks pidevalt ühtlaselt niiske. Okaste piserdamine veega aitab okastel paremini peal püsida. Piserdatud jõulupuu lõhnab paremini! Kui jõulupuu on ehitud elektriküünaldega, siis enne piserdamist tuleb kindlasti valgus välja lülitada. Võimalusel hoia jõulupuud valges ja jahedas ruumis. Liiga soojas ruumis ja pimedas hakkavad okkad pudenema või tekivad helerohelised noored kasvud. Kui noori helerohelisi kasve pole tekkinud ja jõulupuu näib terve, siis võib ta peale jõuluaega sulailmaga õue viia. Hästi sobib ka nullilähedaste plusskraadidega rohke valgusega ruum – näiteks veranda, kinnine terrass või külmkasvuhoone, kus potikuuske võib edasi kastes hoida kevadeni, kuni muld väljas tahenenud ja puu juba õigele kasvukohale istutada saab. Õues kaeva sulanud maapinna korral potikuusk koos potiga mulda, puud rõdul hoides mähi pott pakasekaitsekangasse. Kui puu on ruumis kasvud jõudnud välja ajada, siis teda õue külma kätte viia ei tohi. Tema eest peab hoolitsema siis nagu toalille eest – kastma korralikult ja andma vajadusel lisavalgust. Kasuks tuleb talle jahedam tuba.
NÕU annab: Hortes
Fotod: Pinterest.com

HEAD TEEMAD

 

Õhupallidega tehtud vahvad küünlahoidjad ei lase suurel tuulel küünalt leeki ära kustutada.

Vajad paberit, vanu raamatuid, kartongi, käsitöönööri, kääre, joonlauda ja loomulikult aega, kõige selle meisterdamiseks.

Liitu uudiskirjaga

VEEL AJAKIRJAS

Õhupallidega tehtud vahvad küünlahoidjad ei lase suurel tuulel küünalt leeki ära kustutada.

Vajad paberit, vanu raamatuid, kartongi, käsitöönööri, kääre, joonlauda ja loomulikult aega, kõige selle meisterdamiseks.

Lihtsad jõuluehted, mida võid teha nii apelsini kui mandariini koortest

Alusta kuuseokste või männiokste väikse kimbu tegemisest. Seo traadi abil kokku neli kuni viis erineva pikkusega oska.

Ideed, mida saab teha erinevatest käbidest. Vajad männikäbisid ja rohelist värvi männikäbide värvimiseks, lisaks kipsi käbide aluse tegemiseks.

Tee raamatutest lihtne jõulupuu, lisa juurde jõulutuled.

Õlesoku sidumiseks on vaja kahte inimest ja punt õlgi. Üks võtab tugevasti kinni õlgede pundist ja teine seob nööriga õlgede pundi tugevasti kinni. 1. Soku sabapool painutatakse tagumisteks...

Pilliroost jõuluehted on kindlasti ka sellel aastal paljude lemmikud. Kel aega ja tahtmist võib sellise kaunistuse lihtsalt ise meisterdada. Jõulukroonide valmistamise traditsioon jõudis Eestisse...

OTSING