Jõulumeenutused lapsepõlvest

Jõulud on ühed armsamad pühad, mis paljudel seotud helgeimate mälestustega lapsepõlvest.

Mind on näiteks kogu elu saatnud ilus mälestus jõuluõhtust, mis toimus maal vanavanaema juures. Olin seal koos oma vanavanaema, ema ja kahe vennaga. Toast ei puudunud loomulikult ka traditsiooniline eesti kuusk koos imearmsate ehetega, mis igaüks eri värvi ja tegumoodi. Lisaks kaunistasid jõulupuud ehtsad küünlad, mis lisasasid südamesse veel omakorda ärevat jõuluootust.

Ootasime ja ootasime koos vendadega jõuluvana, kui ühel hetkel oli ema pannud raadio kuulamise asemel kaseti mängima jõulumuusikaga, mida meie arvasime raadiost tulevat ja sealt oli kuulda hobuseid koos saaniga, mille aisakellad ühes rütmis tekitasid põneva tunde, et nüüd kohe, kohe ta saabub.

Seejärel aga ütles ema, et jõuluvana olevat meile kingitused toonud, kuid peame need ise üles otsima. Kibekiirelt hakkas tubades ringi käimine, kus iga kapp ja lauaalune sai läbi otsitud. Kuid lõpuks leidis iga laps oma kingituse hoopis erinevate uste tagant.

 

See oli üks minu armsamaid mälestusi, mis siiani südames ja loodan, et ühel päeval kui minu enda lapsed on täiskasvanud, olen ma suutnud kasvõi ühe jõuluõhtu jätta nende südamesse kõige meeldivama mälestusena, mida saaksid nemad edasi rääkida ka oma laste ja lastelastele.

Soovin kõigile kaunist jõuluaega! -peatoimetaja Sirli Heinmets

Ühe vana naise meenutus

" Elasime oma maakodus. Jõulusid oodati nagu issanda õnnistust. Eriti huvitav oli maakodu tingimustes kingituste välja mõtlemine. Poodi me ei jooksnud, selleks ei olnud ju rahagi, vaid tegime käsitöölisi asju. Meie ema kudus sokke ja kindaid, mida meie õega proovisime järele teha nukkudele kudumisega. Ega see välja ei tulnud, kuid see oli tahe emaga võrdselt toime tulla".

 

 

Meenutus lapsepõlve jõuludest 1965 aastal

" Meil oli väike tuba ja ümmargune laud, kuid kuusk mahtus alati tuppa. Kuuske kaunistasid tolleaegsed ajale vastavad kuuseehted. Sel päeval pandi elutuppa ka uued kardinad, ja tehti suurpuhastus. Harjaga tehti puhtaks nii põrand kui aknad. Jõululaual olid meil traditsioonilised jõuluroad: verivorst, pasteet, praekapsas, sealiha, vahest ka sült. Peoriideks olid meil kohe kindlasti valged põlvikud tuttidega ja suured šlehvid peas. 

Kuna mänguasjavabrik asus täpselt kõrvalmajas, osteti mänguasjad meile kuuse alla just sealt. All korrusel elas naabritüdruk, kellel oli juba saksa nukk, mis oli pandud akna peale istuma. Küll see tegi kadedaks, tahtsin ju isegi sellist nukku. Sel aastal saime kuuse alt vurri ja kaks nukku- oh seda rõõmu ja õnne."
 
Astridi jõulumeenutus

Minu lapsepõlv algas 60ndate alguses. Elasime Pärnamäe kalmistu vastas. Minul käis Jõulutaat nii, tagurpidi kasuka ja mütsiga. Kasuka peal eesti rahvusvöö ja muidugi väike vitsakimp(halbade laste jaoks!). Jõulutaati ma ikka natuke pelgasin ... ega siis igakord ''Hea laps'' ma ka ei olnud. Toas lõhnasid meil vanaema tehtud jõuluroad. Ma küll mäletan, et jõulusid pidada ei tohtinud, kuid meie külas oli see kuidagi teisiti. Kooliajal käisime me jõulude ajal koolis, kuid ma mäletan siiski veel seda helget jõulutunnet. Õhtul koolist koju jõudes lõhnasid vanaema küpsetatud pirukad, piparkoogid ja teised jõuluroad vaimustavalt.

Oli ka mandariine ja apelsine. Ja ühel korral oli ema kuskilt saanud terve ananassi( sel ajal olid need ikka defka kraam aga ikka saadi kuskilt). Järgmisel päeval kooli minnes oli ikka peaaegu poolel klassil midagi kaasas või uued saapad jalas või uued kindad käes. Jõuludest rääkida ei tohtinud. Kui keegi küsis, kus asjad saadud ..., siis öeldi, et toodi.

Eks ikka õpetajad teadsid ju ka, mis päev eelmine päev oli. Jõulukaunistused olid meil suurelt osalt klaaskuulid ja valged kuuseküünlad. Vanaema toas oli tavaliselt suurem kuusk ja meie toas tillukene, mis asus laua peal või isegi laes, kus konks spetsiaalselt selle jaoks. Kuusele pandi vahest ka paradiisiõunu ja alõtša nimelisi puuvilju, ka need seisid hästi kuusepuul. Siiani on mul alles väga pisikesed jõulukuuse ehted, mis olid mõeldud ühe väga väikese plastikust kuuse jaoks, mida lapsed said ehtida.

 

Kui sinulgi on imearmas jõulumeenutus lapsepõlvest meeles, jaga seda meiega!
 
Tekst ja fotod: Erakogu

Head teemad lugemiseks

Enim loetud artiklid

"Soovid meie ajakirjas reklaami, siis kirjuta toimetusele"

scandinavianhomeajakiri@gmail.com

Ideed ja inspiratsioon ei saa kunagi otsa

Kirjuta meie toimetusele

Ajakiri ScandinavianHOME alustas tegevust aastal 2015.